REGION
Łączą naukę z gospodarką w regionie
Wojewódzki Urząd Pracy realizuje projekt szkolnictwa zawodowego, który ma wzmacniać kształcenie zawodowe w kierunkach potrzebnych na świętokrzyskim rynku pracy. Takim obszarem jest nowoczesne i energooszczędne budownictwo, które w strategii rozwoju regionu zostało wskazane jako jedna z jego inteligentnych specjalizacji.
Domy wykonywane w tradycyjnej technologii powstają 2-3 lata, te wytwarzane przez kielecką firmę Balker… w 2 miesiące.
– W branży budowlanej działam od 18 lat, budowałem domy jednorodzinne metodą tradycyjną. Kilka lat temu zacząłem rozglądać się za nowymi technologiami i zainteresowałem się budownictwem modułowym, popularnym zwłaszcza w Skandynawii. Ich technologię dostosowałem do polskich warunków. To domy zeroemisyjne i energooszczędne. Budynek jednorodzinny w technologii tradycyjnej powstaje 2-3 lata, nasze domy – od momentu podpisania wstępnej umowy – do oddania kluczy, w 2-3 miesiące. Przy czym najdłuższym procesem jest uzyskiwanie zgody na budowę – opowiada Leszek Balcerzak, prezes Zarządu Balker Domy Prefabrykowane sp. z o.o.
W ramach projektu powołany został Wojewódzki Zespół Koordynacji, składający się z przedstawicieli samorządów, nauki, biznesu, firm otoczenia biznesu oraz urzędów pracy. Zespół ma przygotować i wdrożyć trwałe mechanizmy współpracy na gruncie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego i uczenia się przez całe życie. To ma na celu współpracę uczelni z firmami, tworząc dobre rozwiązania techniczne i technologiczne, wykorzystywane w przemyśle. Zaś szkoły zawodowe kształciły w takich zawodach, które mają największe „wzięcie” na rynku pracy, zwłaszcza w tych specjalizacjach, które są uznawane za kluczowe dla rozwoju regionu. Jednym z nich jest nowoczesne i energooszczędne budownictwo.
– Bardzo się cieszę, że firma Balker jest na mapie działań w ramach realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy projektu. Dzięki niemu budujemy mosty między uczelniami i szkolnictwem zawodowym a przedsiębiorstwami, które działają w ramach deficytowych zawodów, ale też inteligentnych specjalizacji. Generalnie chcemy połączyć naukę z bardzo ważną dla samorządu województwa gospodarką – podkreśla Renata Janik, marszałek województwa.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach Krajowego Planu Odbudowy - Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.