Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kwitną klony, słychać ptasie trele. W przyrodzie wiosna

czwartek, 29 lutego 2024 14:00 / Autor: Aleksandra Rękas
Kwitną klony, słychać ptasie trele. W przyrodzie wiosna
Fot. Piotr Michalec
Kwitną klony, słychać ptasie trele. W przyrodzie wiosna
Fot. Piotr Michalec
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wysokie temperatury sprawiły, że w tym roku przyroda znacznie wcześniej zaczęła budzić się do życia. Oznaki wiosny obserwują już leśnicy – wiele roślin weszło w fazę kwitnięcia, aktywne stają się owady, z ciepłych miejsc wracają ptaki.

Zazwyczaj o tej porze roku mielibyśmy przedwiośnie – można by spodziewać się przebiśniegów, wawrzynka wilczełyko czy kwitnących leszczyn. Jednak obecnie paleta roślin jest znacznie bogatsza.

- Obserwowałem już pojedyncze przylaszczki oraz podbiały, a z każdym dniem widać coraz więcej kwitnących drzew i krzewów. Dziś zauważyłem kwitnące klony, a to wyraźny symbol wiosny w przyrodzie – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Nie inaczej jest w świecie zwierząt. Do aktywności już od kilku tygodni wracają na przykład borsuki, które powinny jeszcze spać.

- Każdy kto pójdzie choćby parku, usłyszy wiosnę. Ptaki zdecydowanie wyśpiewują wiosenne trele, zmierzające do godów. Nie brakuje też ptaków, które wróciły do nas z cieplejszych miejsc. Już w połowie lutego można było obserwować skowronki. Wraca także część gęsi – wylicza Kosin.

Leśnicy obserwują również aktywne płazy, które zazwyczaj o tej porze zimują w jamach. Na uwadze powinni mieć to kierowcy - podróżując drogami w terenach podmokłych warto zdjąć nogę z gazu, by nie rozjeżdżać żab i ropuch.

- Do życia powracają też owady, co niestety może mieć negatywne konsekwencje. Wylatują już pszczoły, które mogą nie przeżyć ochłodzenia, a jest ono przecież bardzo prawdopodobne. Podobnie jest z roślinami – jeśli będą za bardzo rozwinięte, mogą obumrzeć w trakcie przymrozków – zauważa.

Kalendarzową wiosnę przywitamy 21 marca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO