REGION
Kwitną klony, słychać ptasie trele. W przyrodzie wiosna
Wysokie temperatury sprawiły, że w tym roku przyroda znacznie wcześniej zaczęła budzić się do życia. Oznaki wiosny obserwują już leśnicy – wiele roślin weszło w fazę kwitnięcia, aktywne stają się owady, z ciepłych miejsc wracają ptaki.
Zazwyczaj o tej porze roku mielibyśmy przedwiośnie – można by spodziewać się przebiśniegów, wawrzynka wilczełyko czy kwitnących leszczyn. Jednak obecnie paleta roślin jest znacznie bogatsza.
- Obserwowałem już pojedyncze przylaszczki oraz podbiały, a z każdym dniem widać coraz więcej kwitnących drzew i krzewów. Dziś zauważyłem kwitnące klony, a to wyraźny symbol wiosny w przyrodzie – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Nie inaczej jest w świecie zwierząt. Do aktywności już od kilku tygodni wracają na przykład borsuki, które powinny jeszcze spać.
- Każdy kto pójdzie choćby parku, usłyszy wiosnę. Ptaki zdecydowanie wyśpiewują wiosenne trele, zmierzające do godów. Nie brakuje też ptaków, które wróciły do nas z cieplejszych miejsc. Już w połowie lutego można było obserwować skowronki. Wraca także część gęsi – wylicza Kosin.
Leśnicy obserwują również aktywne płazy, które zazwyczaj o tej porze zimują w jamach. Na uwadze powinni mieć to kierowcy - podróżując drogami w terenach podmokłych warto zdjąć nogę z gazu, by nie rozjeżdżać żab i ropuch.
- Do życia powracają też owady, co niestety może mieć negatywne konsekwencje. Wylatują już pszczoły, które mogą nie przeżyć ochłodzenia, a jest ono przecież bardzo prawdopodobne. Podobnie jest z roślinami – jeśli będą za bardzo rozwinięte, mogą obumrzeć w trakcie przymrozków – zauważa.
Kalendarzową wiosnę przywitamy 21 marca.