REGION
Krztusiec niebezpieczny dla nowordków
Krztusiec (inaczej zwany koklusz lub 100-dniowy kaszel) jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Wywoływana przez bakterie, zwykle przebiega pod postacią zapalenia oskrzeli o przewlekłym charakterze. Największe zagrożenie stanowi dla noworodków (zwłaszcza wcześniaków) i niemowląt.
W Polsce notowanych jest rocznie do kilku tysięcy zachorowań. Najprawdopodobniej jest ich więcej, zwłaszcza wśród dorosłych.
„Objawy są najbardziej niebezpieczne u nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci. Łagodniejsze u młodzieży i dorosłych. W pierwszych tygodniach choroby krztusiec objawia się podobnie do przeziębienia. Występują wtedy: suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła”, czytamy na portalu pacjent.gov
Typowe objawy dla tej choroby następują później. Są to między innymi przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem (zwanym pianiem), wymiotami a nawet bezdechem.
Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym lub drogą kropelkową, czyli w czasie kaszlu, kichania, mówienia.
Najbardziej zakaża człowiek w pierwszych 2 tygodniach choroby. Zakaźność utrzymuje się do 5 tygodni.
Na krztuśca można chorować kilka razy w życiu. Przechorowanie ani szczepienie nie zapewniają ochrony na całe życie.