Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszamy najczęściej?

środa, 17 kwietnia 2024 10:45 / Autor: Aleksandra Rękas
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszamy najczęściej?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszamy najczęściej?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, wandalizm, nieprawidłowe parkowanie… niebezpiecznych zjawisk, które można nanosić na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest wiele. Mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają z tego narzędzia, a co zgłaszają najczęściej?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już od 2016 roku. Jak przypomina st. asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, projekt poprzedzono konsultacjami społecznymi.

– Po to, by jego ostateczna postać odpowiadała użytkownikom. I widać zainteresowanie – w ubiegłym roku, w województwie świętokrzyskim zgłoszono ponad 15 tysięcy zagrożeń. Każdego dnia, mieszkańcy wskazują nowe sytuacje, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo w miejscu pracy, domu, czy wypoczynku – zauważa policjant.

Jak podkreśla, z mapy skorzystać może każdy – wystarczy dostęp do internetu. Nie trzeba więc dzwonić do mundurowych ani odwiedzać komisariatu, by zgłosić zagrożenie. Ale takie które nie wymaga natychmiastowej interwencji.

– Spośród dwudziestu dostępnych na mapie kategorii, najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mowa o przekraczaniu prędkości, nielegalnych wyścigach, nieprawidłowym parkowaniu, niewłaściwej infrastrukturze drogowej – wylicza Majchrzak.

Dzięki krajowej mapie zagrożeń, likwidowanych jest szereg dzikich wysypisk śmieci, odławiane są bezpańskie zwierzęta, poprawia się bezpieczeństwo na drogach, czy przy kąpieliskach, a osobom bezdomnym udzielana jest pomoc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO