REGION
Kolejna inwestycja na Ponidziu
Pociągi znów pojadą na historycznym odcinku kolejki wąskotorowej na Ponidziu. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych chce przywrócić ruch na trasie między Umianowicami a Hajdaszkiem. Instytucja ma zamiar organizować tam wycieczki edukacyjne. Planowany jest także remont dworca z 1924 roku. Projekt pod nazwą „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen” będzie ściśle powiązany z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
Zespół parków będzie się starał o unijne dofinansowanie na swoją nową inwestycję. Po przeprowadzeniu remontu w przedwojennym dworcu znajdzie się na przykład sala dworcowa z boksem kasowym, w której zaprojektowana zostanie makieta Ponidzia z fragmentami kolei wąskotorowej, dworcami kolejowymi oraz poruszającymi się modelami lokomotyw i wagoników. Pomysł przewiduje także wydzielenie przestrzeni na wystawy. W budynku odtworzone zostaną historyczne pomieszczenia, takie jak salka restauracyjna „Gospoda dla żołnierzy”, która powstała w budynku stacji w okresie międzywojennym dla przejeżdżających żołnierzy. Dawną świetność zyska także apartament hrabiny Karoliny Lanckorońskiej, historyka sztuki, spadkobierczyni rodu lanckorońskich, goszczonej przez naczelnika stacji w czasie oczekiwania na pociąg w 1941 roku.
- Zadaniem Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych jest promowanie wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i walorów krajobrazowych Ziemi Świętokrzyskiej. Ale także organizacja działalności edukacyjnej, turystycznej oraz rekreacyjnej, stąd pomysł na takie przedsięwzięcie, jak „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen” – uzasadniał dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz. Przewidywany koszt prac to 3,5 miliona złotych.
Planowana inwestycja ma być powiązana z innym projektem ZŚiNPK. Do końca 2018 roku za ponad 14 milionów złotych instytucja chce wybudować w Umianowicach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, który ma stanąć w sąsiedztwie kolejki „Express Ponidzie” i niespotykanej śródlądowej delty na rzece Nida.
Źródło: sejmik.kielce.pl