Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Już wiosną otwarcie wyjątkowej ścieżki edukacyjnej w naszym regionie

czwartek, 23 stycznia 2020 11:26 / Autor: Magdalena Nowak
Już wiosną otwarcie wyjątkowej ścieżki edukacyjnej w naszym regionie
Już wiosną otwarcie wyjątkowej ścieżki edukacyjnej w naszym regionie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od Świętej Katarzyny do Nowej Słupi - to nowa, licząca ponad 16 kilometrów trasa prowadząca szlakiem dawnej Zagnańskiej Kolejki Wąskotorowej. Otwarcie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej planowane jest wiosną tego roku. Zanim to nastąpi trasę przetestowali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Od Świętej Katarzyny do Nowej Słupi powstało 16 kilometrów bezpiecznej, bo wiodącej z dala od ruchu samochodowego, ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wzdłuż dawnej, historycznej Zagnańskiej Kolejki Wąskotorowej. Ścieżka posiada nie tylko wartości przyrodnicze, ale nawiązuje do historii budowanej od 1916 r. przez Austriaków, urokliwej leśnej kolei, która wykorzystywana była do transportu drewna. Poznać można interesujące małe obiekty architektoniczne z lat 30. ubiegłego stulecia.

Na rowery wsiedli: Maciej Długosz dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego wraz z pracownikami Małgorzatą Władyszewską, Jakubem Oczkowskim i Sylwią Skutą oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski i strażnicy Parku. Głównym celem spotkania i przejazdu ukończoną już ścieżką przyrodniczo-edukacyjną było zapoznanie się ze szlakiem, jego infrastrukturą, a także poznanie kolejnych etapów planowanej rozbudowy trasy.

Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest nieczynny leśny kamieniołom wybudowany na potrzeby kolejki, pozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5 metrów i Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego. Oprócz ukazania kulturowo-historycznego znaczenia kolejki wąskotorowej, warte zobaczenia są również elementy przyrodnicze takie jak: okazałe wychodnie skalne, cenne przyrodniczo ekosystemy lasu i łąki czy wypływające przy trasie źródełko. Na prace związane ze ścieżką Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał w 2019 roku kwotę stu tysięcy zł. W roku 2020 planowane jest przekazanie kolejnych środków finansowych.

Ścieżka ma być wiosną tego roku udostępniona dla ruchu rowerowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO