Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jaka jest jakość powietrza i wody pitnej w naszym województwie? Specjaliści odpowiadają

wtorek, 19 listopada 2019 14:01 / Autor: Magdalena Nowak
Jaka jest jakość powietrza i wody pitnej w naszym województwie? Specjaliści odpowiadają
Jaka jest jakość powietrza i wody pitnej w naszym województwie? Specjaliści odpowiadają
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na 13 normowanych zanieczyszczeń powietrza trzy są w województwie świętokrzyskim przekroczone. Zdecydowanie lepiej wygląda jakość wody pitnej, która - jak zapewniają specjaliści - jest na bardzo dobrym poziomie.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się spotkanie informacyjno-eksperckie "Czas na czyste powietrze", podczas którego przedstawiciele kieleckich instytucji rozmawiali na temat zanieczyszczenia powietrza i jego szkodliwego wpływu na zdrowie. – Stan powietrza w województwie świętokrzyskim należy rozpatrywać pod kątem przekraczanych substancji. Na 13 normowanych zanieczyszczeń powietrza trzy w województwie świętokrzyskim są przekroczone. Konkretnie są to pyły zawieszone pm 10, pm 2,5 i benzoalpafiren. Te pyły dlatego są monitorowane, ponieważ bezpośrednio wdychamy je do naszego organizmu i oczywiście mają negatywny wpływ na zdrowie. Nasza sytuacja wygląda podobnie,  jak w Polsce południowej i środkowej; województwa na północy kraju są bardziej przewietrzane – informuje Joanna Jędras z Regionalnego Wydziału Monitoringu w Kielcach w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenia powietrza mają wpływ nie tylko na nasze płuca, ale też wiele innych narządów naszego organizmu. – Zanieczyszczenia, których się boimy są to cząsteczki znacznie mniejsze niż ziarnko piasku. Przenikają one poprzez płuca do krwioobiegu  i wędrują do wielu narządów, prowadząc do chorób nowotworowych. Mogą spowodować raka płuc, pęcherza moczowego, jelita grubego, żołądka czy trzustki ale też chorób krążenia – podkreśla Paweł Rybojad, kierownik kliniki chirurgii klatki piersiowej w ŚCO. – Trzeba też podkreślić, że 80 procent  zanieczyszczeń powietrza produkowanych jest nie przez samochody czy wielkie fabryki, a gospodarstwa domowe – dodaje lekarz.

Jak informują specjaliści, w Kielcach możemy się za to poszczycić bardzo dobrą jakością wody do spożycia. – Jedyne zagrożenia, które występują w naszym województwie to te mikrobiologiczne, które występują na terenach wiejskich i wynikają z braku sieci kanalizacyjnej i złej ochrony ujęć wody. One występują cyklicznie w okresach wiosennych po roztopach oraz jesienią, kiedy mamy większe opady i dochodzi do spływu nawozów bądź fekaliów do ujęć wody. Takie sytuacje nie występują na szczęście zbyt często, w ubiegłym roku mieliśmy dwa podobne przypadki – informuje Andrzej Szczepanek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiocznej w Kielcach.

Prelegenci, którzy wzięli udział w spotkaniu zwrócili uwagę na to,  jak ważną rolę odgrywa w ostatnim czasie program "Czyste powietrze", którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Oferuje on dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła, na nowe spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO