REGION
Jak zaradzić problemom demograficznym? Samorządowcy rozmawiali z minister Barbarą Sochą
Od 30 lat w Polsce trwa tzw. zima demograficzna. Sytuację mają poprawić zmiany w polityce mieszkaniowej, zdrowotnej, opiece nad dziećmi oraz elastyczność i stabilność rynku pracy. Projekt Strategii Demograficznej 2040 konsultowała z samorządowcami województwa świętokrzyskiego minister Barbara Socha.
Projekt Strategii Demograficznej został ogłoszony w czerwcu, a teraz trwają rozmowy z różnymi środowiskami. Dziś (20 lipca) województwo świętokrzyskie odwiedziły Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej oraz Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny, które w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiały z samorządowcami o wdrożeniu i możliwościach realizacji strategii demograficznej.
– Jest to strategia na rzecz zwiększania dzietności, ale żeby to osiągnąć, trzeba przede wszystkim stworzyć dobre warunki dla rozwoju rodzin – mówi Barbara Socha.
Minister podkreśla, że Polska jest w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ od 30 lat nie ma zastępowalności pokoleń, a to spowodowało trwałe i niekorzystne skutki demograficzne.
– Mamy bardzo dużo osób w wieku poprodukcyjnym i produkcyjnym i niewielką grupę dzieci oraz osób w wieku przedprodukcyjnym, które za 20 lat wejdą na rynek pracy i zastąpią dzisiejszych 40-latków. To się odbije na całym społeczeństwie, bo bardzo niekorzystnie wpłynie na polską gospodarkę – zauważa. – W krótkiej perspektywie nie mamy szansy na radykalne odwrócenie tej sytuacji. Przez najbliższe 10-20 lat będziemy mieć bardzo wysoki ujemny przyrost naturalny, dlatego że wymiera pokolenie powojenne. Każdego roku będzie ubywać około 200 do 300 tysięcy mieszkańców, czyli tyle, ile liczy Radom i podobnej wielkości miasta. Wzrostu liczby urodzeń możemy się spodziewać nie prędzej niż za minimum 20 lat – dodaje.
Projekt Strategii Demograficznej obejmuje 12 obszarów. Jednym z nich jest zabezpieczenie finansowe rodzin, któremu służyły wszystkie wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat programy rządowe. – Dzisiaj kluczowe dla nas są cztery kolejne i są to polityka mieszkaniowa, rozwój opieki nad dziećmi, szczególnie do lat trzech, elastyczność i stabilność rynku pracy i zdrowie, czyli polityka prozdrowotna, opieka nad kobietami w ciąży, okołoporodowa i pediatryczna, a także leczenie niepłodności i profilaktyka zdrowia prokreacyjnego – wylicza minister Socha.
– Zdajemy sobie sprawę, że problemy depopulacyjne są dla Polski racją stanu, dlatego jest to dla nas duże zobowiązanie. Mamy jednak olbrzymią satysfakcję, ponieważ odpowiadamy na marzenia i aspiracje Polaków. Badania pokazały bowiem, że 98 procent z nich chce mieć dzieci i swoje szczęście indywidualne identyfikuje jako szczęście rodzinne – podkreśla Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przekonuje, że temat demografii jest bliski świętokrzyskim samorządom.
– Demografia jest tematem bardzo istotnym, bo to "być albo nie być" naszego społeczeństwa i naszej przyszłości. Wszyscy wiemy, z jakimi problemami boryka się cała Europa i większość tzw. zachodniego świata, gdzie przyrost demograficzny jest drastycznie niski. Polska rodzina to wartość, dla której warto nakierować kraj na zupełnie inne tory. Temu służy właściwie prowadzona polityka demograficzna i wszystko, co jest z nią związane. Bez młodego pokolenia nie będzie dobrze rozwijającej sie Polski, dlatego wszystkie programy rządowe kręcą się wokół rodziny – wyjaśnia wojewoda.
W spotkaniu uczestniczył również senator PiS Krzysztof Słoń, który dodał, że demografia to ogromne wyzwanie, podobnie jak te rozwojowe i gospodarcze.
– Jeżeli poważnie myślimy o Polsce za 20, 50 lub sto lat, powinniśmy inwestować nie tylko w rozwój infrastruktury drogowej i firm, ale przede wszystkim w polską rodzinę. Programy dotychczas funkcjonujące pozwoliły na pewną stabilizację, ale żeby coś się zmieniło w demografii, potrzebne są rozwiązania, takie jak np. zaproponowano w Polskim Ładzie. Dla mnie demografia to taki Centralny Port Komunikacyjny z przyszłymi pokoleniami – stwierdza.
Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument, który koncentruje się na niekorzystnych trendach w obszarze demografii. Jego strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności, który zagwarantuje zastępowalność pokoleń. Dokument został opracowany na podstawie dokładnej analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce w oparciu o dane i wiedzę z ponad 650 źródeł z Polski i zagranicy, w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii.