REGION
Jak bezpiecznie żyć w dobie koronawirusa? NFZ podpowiada
Trwa emisja cyklu filmów edukacyjnych "Bezpieczni w czasie epidemii"" przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy z dziesięciu odcinków dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania, m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować czy jak zadbać o zdrowie i kondycję.
Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogają eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit.
– Pierwszy, wstępny odcinek obalał przede wszystkim wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje, które pojawiały się głównie w internecie. Kolejne informują, jaką pomoc możemy uzyskać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, jaką w ambulatoryjnej czy szpitalach – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
– Filmy te można znaleźć na platformie You Tube i na kanale Akademia NFZ. Zachęcamy również do rozsyłania linków do znajomych, tak aby produkcje dotarły do jak największej liczby osób – dodaje rzecznik.
Filmy są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590, jako jednego z głównych i wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.
Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.