REGION
Innowacyjny zabieg urologiczny w ŚCO. "Pan doktor mnie uwolnił, to zupełnie inny komfort życia", mówią pacjenci
Specjaliści z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali pierwsze, innowacyjne zabiegi urologiczne. Dzięki małoinwazyjnemu rozwiązaniu pacjenci zostają uwolnieni od nefrostomii, czyli życia z workiem przyczepionym do nogi do którego spływa mocz.
W minionym tygodniu zostały wykonane dwa pierwsze zabiegi implantowania stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej. – To nowoczesna technologia stosowana już na świecie, jednak w Polsce jesteśmy jednym z niewielu ośrodków, które rozpoczęły w ostatnim czasie implantowanie takich stentów – mówi dr n. med. Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO. – Takie zabiegi są dedykowane pacjentom po urazowych zwężeniach cewki moczowej oraz jatrogennych uszkodzeniach moczowodów, wynikających z działalności medycznej, radioterapii lub ucisku nowotworu na tak cienkie struktury, jak moczowody – dodaje lekarz.
Problemem uszkodzenia moczowodu jest to, że górne drogi moczowe są niedrożne. – Jeśli ta niedrożność trwa długo, pacjent traci funkcje nerki i nie produkuje ona moczu prawidłowo. W związku z tym dotychczasowym zabezpieczeniem wodonercza było założenie przetoki nerkowej przezskórnej, która powodowała prawidłowy odpływ moczu do worka – opowiada dr n. med. Jarosław Jaskulski.
Pacjenci, którzy przeszli zabieg podkreślają, że jest to dla nich wybawienie i znacznie poprawi się ich komfort życia. – Moje problemy zaczęły się po naświetlaniach, został uszkodzony moczowód. Siedem miesięcy chodziłam z workiem na mocz, który mnie bardzo ograniczał. Ciężko było chodzić do pracy, o wyjściu na przykład na basen nie było w ogóle mowy. Mogę teraz powiedzieć, że pan doktor mnie uwolnił od tego worka. Dziś jestem szczęśliwa i bardzo poprawił się mój komfort życia. Za chwilę wychodzę do domu i będę mogła wreszcie pobawić się z wnukami, a wkrótce mam nadzieję wrócić do pracy – opowiada Iwona Durlik.
Zabieg jest refundowany od kilku miesięcy, co pozwoliło na wprowadzenie go na rynek Polski. Do tej pory innowacyjne rozwiązanie zastosowały cztery placówki.