Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Innowacyjny projekt PŚK pomoże w pracy sadownikom

czwartek, 28 stycznia 2021 14:53 / Autor: Magdalena Nowak
Innowacyjny projekt PŚK pomoże w pracy sadownikom
Innowacyjny projekt PŚK pomoże w pracy sadownikom
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przy współpracy z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej powstanie innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich. Projekt „Wiśnia bez pestki” ma usprawnić produkcję, zminimalizować uszkodzenia owoców, zwiększyć ich jakość przy jednoczesnym zmniejszeniu odpadów.

Jak informuje Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, projekt „Wiśnia bez pestki” ma na celu stworzenie maszyny, której nie ma w Polsce, Europie i prawdopodobnie na Świecie.

– Wiśnia jest owocem miękkim, dlatego nie naruszając struktury owocu, rozszerzamy gamę produktów, które możemy przetwarzać z wiśni. Istnieją oczywiście urządzenia usuwające pestkę z owocu, jednak naruszają przy tym jego strukturę i co za tym idzie - ogranicza się zakres przetworów do soków i dżemów. Bez naruszenia struktury można takie owoce wykorzystać np. w chłodnictwie, kandyzować czy suszyć  – tłumaczy dyrektor Pośpiech.

– Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny i porównując do obecnej sprzedaży wiśni, musielibyśmy zwiększyć powierzchnię uprawy owocu, aby zabezpieczyć rynek krajowy. Jest to urządzenie, które będzie się wpisywać w strukturę naszych gospodarstw, ponieważ dotychczasowe dostępne na rynku maszyny są przemysłowe, duże i drogie. Inwestycje takie są ekonomicznie nieuzasadnione dla małych gospodarstw. Dlatego wraz z pracownikami Politechniki Świętokrzyskiej doszliśmy do wniosku, że stworzymy maszynę o takiej wydajności, która będzie właściwa dla mniejszych gospodarstw – dodaje Jerzy Pośpiech.

Prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, zaznacza, że projekt ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju rolnictwa.

– Badania, które będą u nas przeprowadzane, mogą również być inspiracją do tego, aby powstała u nas specjalność dla studentów zajmujących się w szerszym znaczeniu  zagadnieniami techniki rolniczej. Ja bym połączył to jeszcze ze zdrowym odżywianiem; powinniśmy przechodzić na tryb zdrowego odżywiania i go propagować. Myślę, że wspólnie z UJK będziemy próbowali zainteresować młodych ludzi tym, aby przyczyniali się do poprawy zdrowia naszego społeczeństwa – zaznacza rektor.

– Uważam, że po realizacji tego projektu, który w ciągu dwóch lat będzie miał swój finał, nasze produkty rolnicze staną się konkurencyjne i będą znane poza granicami kraju – dodaje prof. Koruba.

Prace nad projektem będzie nadzorował dr inż. Łukasz Nowakowski z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

– W pierwszym etapie chcemy opracować konstrukcję urządzenia, które będzie testowało technologię drylowania. Następny etap to jego wyprodukowanie. Jeżeli to zakończymy sukcesem, to przejdziemy do etapu konstruowania docelowej linii. Musimy wstrzelić się w sezon, czyli wtedy, gdy będą wiśnie  – tłumaczy  dr inż. Nowakowski.

Wartość projektu to 1,5 miliona złotych, dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych, dystrybuowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO