Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Innowacyjne zabiegi rejonu głowy i szyi w ŚCO

poniedziałek, 28 marca 2022 12:54 / Autor: Magdalena Nowak
Innowacyjne zabiegi rejonu głowy i szyi w ŚCO
Innowacyjne zabiegi rejonu głowy i szyi w ŚCO
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nowe zabiegi wdrożono w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rekonstrukcje z zespoleniem mikronaczyniowym uszypułowanego płata skórno-mięśniowego umożliwiają powrót do normalnego życia chorym z zaawansowanymi nowotworami obszaru głowy i szyi, u których trzeba było przeprowadzić rozległe amputacje.

Bardzo precyzyjna praca onkologów pozwala pacjentom wrócić do pełnego zdrowia.

– Naczelną zasadą leczenia onkologicznego jest jego radykalność. W zakresie leczenia chirurgicznego wiąże się to niekiedy z ciężkim okaleczaniem. Głowa i szyja to szczególny rejon, gdzie zmiany okaleczające są bardzo widoczne, chodzi bowiem o szyję czy twarz. Są w tej chwili takie możliwości techniczne, które pozwalają tą radykalność uzupełnić, są to zmiany rekonstrukcyjne. Wiążą się ze specjalnymi technikami, urządzeniami, ale przede wszystkim musi być odpowiednia kadra. Doktor Sławomir Okła podjął się tego wyzwania, wyszkolił swój zespół. Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi należy obecnie do ekstraklasy klinik w tej dziedzinie – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Jak podkreśla dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, do wykonania tej operacji potrzeba specjalnych umiejętności.  – Zadanie jest trudne, ponieważ należy połączyć naczynia krwionośne o średnicy około dwóch milimetrów. Na taką tętnicę dwumilimetrową trzeba założyć około 10 szwów pod mikroskopem. Podjęcie się takich rekonstrukcji z wykorzystaniem płatów z mikrozespoleniem naczyniowym, czyli pobieranych z odległych okolic ciała, np. ręki czy uda wymaga precyzyjnej  i perfekcyjnej znajomości anatomii tych regionów – mówi dr Okła.

– Płat należy pobrać z naczyniem zaopatrującym go w krew. Precyzyjne dobrać miejsce pobrania i wypreparować długą szypułę naczyniową. Trzeba mieć benedyktyńską cierpliwość i młodą osobę, która się temu poświęci. Chodzi nie tylko o samo zespolenie naczyń, operacja taka poprzedzona jest radykalnym usunięciem węzłów chłonnych i resekcją samej zmiany. Zabieg resekcji jest bardzo trudny i ryzykowny, a później trzeba jeszcze pobrać płat, który będzie służył do rekonstrukcji ubytku i odtworzyć to co zepsuliśmy, ratując człowieka przed nowotworem – tłumaczy dr Sławomir Okła.

Pierwsza z operowanych pacjentek nową metodą trafiła do ośrodka z rakiem migdałka. Po usunięciu zmiany miała dziurę w gardle o średnicy około pięciu centymetrów. W to miejsce został wszczepiony płat udowy razem z dwoma żyłami. – Pan doktor powiedział mi, że jeśli się nie poddam tej operacji to niewiele życia mi zostanie, dlatego nie miałam wątpliwości. Jestem szczęśliwa, że wszystko się udało. Musiałam nauczyć się jeść i mówić, już mam wygojoną szyję, dochodzę do sprawności i czuję się naprawdę dobrze – powiedziała Agnieszka Barańska, pacjentka.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest pierwszym ośrodkiem w województwie świętokrzyskim i jednym z nielicznych w Polsce wykonujących te zabiegi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO