Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Informowali o Pracowniczych Planach Kapitałowych

czwartek, 04 kwietnia 2019 14:05 / Autor: Beata Kwieczko
Informowali o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Informowali o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

1 lipca rusza program Pracowniczych Planów Kapitałowych, który zakłada długoterminowe oszczędzanie środków na cele emerytalne. Jako pierwsze dołączą do niego firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Do programu może przystąpić każda zatrudniona osoba, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie w styczniu tego roku. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, na który składają się wpłaty od pracownika, pracodawcy i od państwa. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła sie konferencja, podczas której specjaliści udzielali informacji na temat programu.

- Dzisiejsza obecność profesjonalistów z pewnością przybliży te zagadnienia wszystkim zainteresowanym i rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Chcemy, żeby ta informacja dotarła do wszystkich mieszkańców naszego województwa, żeby wiedzieli jaka jest idea, jakie są zasady, w jakim czasie pracownicy zostaną objęci PPK. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie - stwierdził Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski.

Swoją wiedzą z zainteresowanymi dzielili się Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Robert Zapotoczny, przedstawiciel spółki PFR Portal PPK.

 - Nie chcemy zostawiać pracodawców samych z procesem wdrożenia tego projektu. Jeżeli mają wątpliwości i pytania, to mamy dla nich specjalną infolinię i portal oraz przeprowadzamy szkolenia - mówił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie projektu.

Ekspert zaznaczył, że informacja powinna dotrzeć również do pracowników. - Mówimy o niesamowitych korzyściach z przystąpienia do PPK z perspektywy indywidualnej. Składają się na to trzy strony. Pracownik wpłaca część swojego wynagrodzenia, ale do tego dokłada mu pracodawca i państwo. Przykładowo jeśli zarabiamy 4 tysiące złotych brutto, to będziemy wpłacać do PPK 80 złotych miesięcznie, ale do tego w tym samym miesiącu otrzymamy 60 złotych od pracodawcy i 20 złotych od państwa. Oznacza to, że każdego miesiąca na swoim indywidualnym prywatnym rachunku zgromadzimy 160 złotych.

Wiceprezes Marczuk podkreślił też, że wielu pracowników obawia się, że przystąpi do PPK i stanie się to samo co w przypadku Otwartego Funduszu Emerytalnego. - Podkreślamy, że PPK nie ma nic wspólnego z wpłatami, które dokonywaliśmy do OFE i praktycznie są to pieniądze, których nie można znacjonalizować. Po pierwsze w OFE część składki była dzielona do ZUS, a w PPK mamy swoje prywatne, dobrowolne pieniądze, po drugie z OFE nie można było nigdy wybrać pieniędzy, a w PPK możemy to zrobić w każdej chwili, po trzecie w OFE nie mieliśmy żadnego wpływu na to, w jaki sposób pieniądze są wypłacane, kiedy osiągamy wiek emerytalny, a w PPK kiedy ukończymy 60 lat, możemy wybrać te pieniądze w dowolny sposób i po czwarte w OFE po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2014 okazało się, że są to środki publiczne, a w PPK są to środki prywatne, co jest wpisane bezpośrednio do ustawy - tłumaczył.

- Chciałbym zapewnić wszystkich pracodawców o tym, że na bieżąco mogą liczyć na wsparcie mojej spółki. Możemy pochwalić się kompetentnym zespołem trenerów przygotowanych do tego, żeby doradzać jako eksperci lokalnie wszystkim pracodawcom, którzy stanowią o istocie powodzenia całego procesu - dodał Robert Zapotoczny, przedstawiciel spółki PFR Portal PPK.

W spotkaniu uczestniczył również senator PiS Krzysztof Słoń, który podziękował gościom za przeprowadzenie w naszym województwie akcji informacyjnej. - To niezwykle istotne również dla mnie, który jeszcze kilka miesięcy temu brał udział w ożywionej dyskusji w Parlamencie czy te rozwiązania należy wprowadzić. Polacy podchodzą do oszczędzania pieniędzy na okres emerytury dosyć sceptycznie, dlatego taka inicjatywa informacyjna i promocyjna jest bardzo ważna. Wierzę, że koncepcja PPK powiedzie się, bo to jest bardzo nowatorski element tego, co nas czeka w przyszłości - powiedział senator Słoń.

Program ruszy 1 lipca. W tym terminie dołączą do niego firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Pracodawca podpisze umowę o prowadzenie najpóźniej do 12 listopada. Pierwsze wpłaty do PPK odprowadzone zostaną od pierwszego wynagrodzenia po tym terminie. W styczniu 2020 roku do programu dołączą przedsiębiorstwa zatrudniające minimum 50 osób, w lipcu 2020 roku co najmniej 20 osób, a pozostałe przyłączą się w styczniu 2021 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO