REGION
Hotelik dla psów. Co należy wiedzieć przed zakwaterowaniem czworonoga?
Hoteliki dla psów zyskują coraz większą popularność. W okresie wakacyjnym należy zrobić rezerwację minimum z miesięcznym wyprzedzeniem. Zwierzę musi być zaszczepione.
Wakacje są najbardziej intensywnym okresem dla psich hotelików. Przygotowując psa do pobytu w placówce, należy pamiętać o komplecie szczepień przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym. Nie przyjmuje się suk z cieczką, ponieważ wśród niekastrowanych samców powodują niepotrzebne zamieszanie.
- W przypadku gdy pies nie dogaduje się z innymi zwierzętami koncentrujemy się na tym by zapewnić mu aktywność, która nie opiera się na kontakcie z innymi psami, np. spacery poza teren hotelu. Dodatkowo takie psy mają osobne wybiegi przy wyjściach z pokoju, na których mogą być same – mówi Daniel Papis z Hoteliku Tajga w Radlinie.
- Pozostawiając pupila na dłuższy okres, np. 2 miesiące powinniśmy mieć na uwadze, że jest on istotą żywą i również odczuwa takie emocje jak tęsknota za właścicielem. Należy jednak pamiętać, że pies jako członek rodziny powinien czuć stabilizację - dodaje.
Cena zależy od rodzaju zakwaterowania. Miejsce w kojcu przeznaczone dla psów na co dzień mieszkających na podwórku jest tańsze niż w domu. W różnych hotelach ceny wahają się od 40 do 60 zł.
Oddając zwierzę do hotelu powinniśmy zapewnić mu własną karmę i miskę jeśli pies lubi jeść i pić z własnej, kocyk lub poduszkę, ulubioną zabawkę, czysty ręcznik oraz szczotkę w przypadku ras długowłosych.
Jeśli zdecydujemy się na zabranie psa ze sobą na wakacje musimy zapewnić mu bezpieczny transport.
- Podróżując z psem staramy się jechać maksymalnie płynnie, bez nagłych zahamowań oraz ostrych skrętów. Powinniśmy zatrzymywać się na postojach, gdzie jest dużo zieleni, aby pies mógł swobodnie odpocząć. W upalne dni trzeba przewozić psa w klimatyzowanym aucie. Jeśli pies źle znosi podróże, przed wyjazdem należy skonsultować się z weterynarzem – powiedziała Agnieszka Wróbel, właścicielka hodowli psów Maciejowa Sfora.
Na rynku są dostępne specjalne pasy samochodowe oraz klatki dla psów, które muszą być dostosowane do ich wielkości. W upalne dni należy zadbać o zapewnienie pupilowi stałego dostępu do świeżej wody. Przy wysokich temperaturach możemy schłodzić psa za pomocą specjalnej maty do tego przeznaczonej lub zwilżonego ręcznika. W godzinach od 10.00 do 15.00 powinniśmy ograniczyć spacery ponieważ podłoże jest nagrzane i może poparzyć psa w łapy.
Autor: Natalia Suchecka