REGION
Gdzie po pomoc medyczną w długi weekend majowy?
Świętokrzyski oddział NFZ przypomina o placówkach, w których można uzyskać pomoc medyczną podczas długiego weekendu majowego.
W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy.
– Możemy się zgłosić do placówek dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Jednak w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, pacjent powinien zacząć od wykonania telefonu do takiej placówki. Po konsultacji z lekarzem czy pielęgniarką będziemy wiedzieli czy nasz stan wymaga odwiedzenia poradni, czy wystarczy porada telefoniczna, w niektórych sytuacjach możemy liczyć także na wizytę medyka w domu – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
– W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Musimy się jednak liczyć z tym, że w związku epidemią przyjęcia tam wyglądają nieco inaczej, najpierw musimy zostać przebadani pod kątem koronawirusa. Kiedy pomoc medyczna musi być udzielona natychmiast, można też skorzystać z usług zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Bardzo ważne jest w tym przypadku aby chory, który podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, poinformował o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie – dodaje rzecznik.
Osoby, które przebywają na kwarantannie i źle się poczuły lub mają powody podejrzewać, że są zakażone koronawirsem mogą skorzystać z teleporady online.
– Dzięki platformie uruchomionej przez Ministerstwo Zdrowia pacjent w łatwy i szybki sposób może nawiązać kontakt z pracownikiem medycznym za pomocą wideorozmowy, chatu lub telekonferencji, bez konieczności wychodzenia z domu. Formularz teleporady dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl/teleporada. Należy go wypełnić, podając imię, nazwisko, wiek, PESEL, adres, mail, telefon i zaczekać na kontakt z pracownikiem medyczny. Na podany adres e-mail otrzymamy wiadomość z instrukcją, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Gdy termin teleporady będzie się zbliżał, pacjent otrzyma SMS z taką informacją, a następnie e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, by połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Przez cały okres długiego weekendu do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, a także w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany zagrożeniem koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, jak skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Wykaz dyżurujących gabinetów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej można znaleźć na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/na-ratunek-nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna-sor-izby-przyjec-pomoc-stomatologiczna-pomoc-specjalistyczna/