REGION
Gdzie po pomoc 15 sierpnia?


Przed nami Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień wolny od pracy. 15 sierpnia zamknięte będą także przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. Gdzie zatem szukać pomocy?
W weekendy, święta oraz w godzinach wieczornych pomoc medyczna udzielana jest w dyżurujących poradniach w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przyjmują one pacjentów w godz. 18 - 8 rano następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta.
- Co ważne, pacjenci nie potrzebują żadnego skierowania czy wcześniejszej rejestracji. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie lub w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu – przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 18 przychodni dyżurujących. W Kielcach znajdują się przy: ul. Artwińskiego 6, Robotniczej 1 i św. Leonarda 10.
Przypominamy również, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjentom przysługuje: porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie ( np. zastrzyki), zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne czy e-recepty na potrzebne leki.
- Pamiętajmy, że to nie może być wizyta kontrolna w związku w z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie uzyskamy tu też recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia – uzupełnia rzecznik.
Dokładne dane teleadresowe wszystkich dyżurujących placówek na www.nfz-kielce.pl w zakładce „Na ratunek”.
W razie nagłego zdarzenia, pogorszenia stanu zdrowia zagrażającemu życiu możemy udać się na SOR lub izbę przyjęć. W Świętokrzyskim funkcjonuje 11 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Trzy z nich są w Kielcach: przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym ( ul. Grunwaldzka 45), przy Szpitalu Kieleckim (ul. Kościuszki 25) oraz przy MSWiA ( ul. Wojska Polskiego 51).
- W przypadkach zagrażających życiu można także wezwać na pomoc Zespół Ratownictwa Medycznego, czyli karetkę pogotowia - dodaje rzecznik.
Pomoc stomatologiczna
W razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej (w dni powszednie w godz. 19 - 7 rano następnego dnia, w sobotę, niedzielę i święta - całodobowo). W województwie świętokrzyskim są to:
- Corten Medic, Kielce ul. Legionów 3/7 (budynek stadionu piłkarskiego), tel. 537 077 676, 22 602 09 95.
- N.Z.O.Z. Dens Lux, Starachowice, ul. Batalionów Chłopskich 6 (budynek szpitala w Starachowicach), tel. 41 273 90 98.
Pomoc medyczną możemy otrzymać także przy użyciu Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200
- Warto mieć w swoim telefonie zapisany numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200. Jest to jeden, bezpłatny numer w całej Polsce czynny w godz. 18 - 8 rano następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta, dni ustawowo wolne od pracy. Kontaktując się z infolinią TPK otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady – wymienia Beata Szczepanek.





![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)


