REGION
FBI, Interpol i Secret Service pomagają polskiej policji w walce z cyberprzestępczością
Jakie są największe zagrożenia związane z cyberprzestępczością? O tym rozmawiali dziś przedstawiciele najważniejszych, międzynarodowych organizacji dotyczących bezpieczeństwa. Polscy policjanci spotkali się z nimi na Targach POLSECURE.
Interpol, Europol, niemiecki BKA i FBI - przedstawiciele tych czołowych instytucji podzielili się różnymi wnioskami na temat zagrożeń w sieci. Zgodnie z danymi organizacji bezpieczeństwa publicznego Stanów Zjednoczonych, ofiarami cyberataków są głównie osoby korzystające z portali randkowych i punktów wymiany kryptowalut.
- Największy skok światowej cyberprzestępczości odnotowaliśmy pomiędzy 2019, a 2020 rokiem. W Stanach Zjednoczonych wzrost wyniósł aż 41 procent. Uważamy jednak, że problem jest o wiele poważniejszy, ponieważ zgodnie z naszymi ocenami zaledwie jedna na pięć osób informuje służby bezpieczeństwa o byciu ofiarą cyberprzestępczości - zaznacza Elvis Chan z FBI.
Z kolei Craig Jones z Interpolu twierdzi, że najważniejsze jest stworzenie platformy, która pozwala skutecznie przeciwdziałać cyberprzestępczości.
- Takiej, z której może korzystać każdy z krajów współdziałających w ramach Interpolu. Jest oczywiście bardzo trudne. Obecnie stworzenie systemu jest daleko posunięte, ale wciąż czeka nas daleka droga – zauważa.
Spotkanie dotyczyło też sposobów na skuteczną walkę z cyberprzestępczością. Według Craig Wolfa z amerykańskiego Secret Service, niezwykle istotne jest przyspieszenie procesu rozpoznania zbrodni, metody i w osób odpowiedzialnych.
- W tym celu niezwykle istotne jest połączenie sił różnych organizacji zajmujących się cyberprzestępstwami z różnych krajów. Kluczowe jest także, aby ofiary takich przestępstw zgłaszały to do policji. Im wcześniej dowiemy się o przestępstwie tego typu, tym szybkiej i skuteczniej będziemy w stanie je zwalczyć – podkreśla Wolf.
Panel prowadził komisarz Marcin Bednarz z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.