Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Fatalna ocena świętokrzyskich centrów kształcenia zawodowego. Kurator odpowiada

sobota, 13 listopada 2021 21:17 / Autor: Michał Łosiak
Fatalna ocena świętokrzyskich centrów kształcenia zawodowego. Kurator odpowiada
Fatalna ocena świętokrzyskich centrów kształcenia zawodowego. Kurator odpowiada
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Złe wyposażenie, brak aktywności, nierzetelna dokumentacja i nieprawidłowości – to o centrach kształcenia zawodowego w naszym regionie pisze w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. – Nie wiem, skąd te zarzuty – mówi Radiu eM Kielce Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Kontrola NIK w świętokrzyskich placówkach rozpoczęła się 1 stycznia 2019 roku i zakończyła 14 maja 2021 roku. Skontrolowano siedem centrów.

W raporcie czytamy, że „w Centrach zapewniono młodzieży i dorosłym możliwość uzyskania i uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności zawodowych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, a także praktycznej nauki zawodu. Jednak w sześciu z siedmiu objętych kontrolą Centrów zadania te nie były realizowane prawidłowo i efektywnie”.

Ponadto „w organizacji wszystkich turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników objętych szczegółowym badaniem stwierdzono ponadto nieprawidłowości dotyczące nierzetelnego dokumentowania przebiegu i wydawania zaświadczeń o ich ukończeniu. Uczestnicy turnusów musieli dojeżdżać na zajęcia do miejscowości odległych od ich miejsca zamieszkania, nie zapewniono im możliwości korzystania z internatu i wyżywienia, TDT organizowano dla łączonych grup międzyklasowych, a zajęcia odbywały się głównie w soboty i niedziele”.

NIK informuje także, że „Kursy Kształcenia Zawodowego oferowane przez większość centrów nie były dostosowane do potrzeb lokalnego, wojewódzkiego ani krajowego rynku pracy. W konsekwencji efektywność zatrudnieniowa badanych kursów była niewielka. Obecnie nie funkcjonuje mechanizm uzależnienia poziomu finanso?ania KKZ od ich przydatności oraz kosztochłonności. Tylko w jednym Centrum organizacja KKZ była w pełni zgodna z przepisami oświatowymi i wewnętrznymi regulacjami, a dokumentację prowadzono rzetelnie”.

Kontrolerzy wykazali także, że „realizacja zadań przez Centra finansowana była w sposób nieprzejrzysty, bez wymogu analizy kosztochłonności poszczególnych form kształcenia. Efektywność kształcenia praktycznego realizowanego w Centrach obniżał też obiektywny czynnik w postaci epidemii COVID-19”.

Realizacja zadań przez Centra, zadaniem NIK, finansowana była w sposób nieprzejrzysty, bez wymogu analizy kosztochłonności poszczególnych form kształcenia, a efektywność kształcenia praktycznego realizowanego w Centrach obniżał też obiektywny czynnik w postaci epidemii COVID-19.

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU NIK

Odnoszę wrażenie, że NIK koniecznie chce znaleźć coś mocnego. Na razie czegoś takiego nie ma. Nie można mówić, że nasz CKZ nic nie robi, bo robi sporo. To nowa jednostka i trudno, żeby od razu na starcie spełniała wszelkie oczekiwania. Byłem tam dwa tygodnie temu i widziałem, że otwierane są kolejne pracownie. Na wysokim poziomie jest także współpraca z innymi szkołami – odpowiada Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO