Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czy mamy już epidemię… wszawicy?!

środa, 30 października 2024 10:18 / Autor: Maria Karyś
Czy mamy już epidemię… wszawicy?!
Czy mamy już epidemię… wszawicy?!
Maria Karyś
Maria Karyś

Ten problem wraca jak bumerang. Szczególnie w szkołach i przedszkolach, choć może przydarzyć się także dorosłemu. Wszawica bowiem nie odpuszcza.

– Pracuję wiele lat, ale nie pamiętam, żeby problem z wszami występował na taką skalę. Nawet kilkanaście osób dziennie przychodzi do nas, by kupić specjalne preparaty – informuje pani Jolanta, farmaceutka w jednej z kieleckich aptek.

To samo powtarzają mieszkańcy naszego regionu.

– Moje dziecko też miało wszy. Nawet nie wiem skąd. Podobno w szkole panuje epidemia, ale nikt nas nie informuje. Chociaż wydaje mi się, że takie problemy powinny był zgłaszane, być może wtedy potrafilibyśmy zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy aż na taką skalę – alarmuje pani Ewa.

Najczęściej wszami zarażają się dzieci w wieku 2-12 lat – zabawy i kontakty w tym wieku ułatwiają przenoszenie wszy z głowy na głowę. Owady szybko się mnożą i potrafią opanować głowy większości dzieci w klasie czy grupie przedszkolnej. 

– Sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów, czyli okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami – wyjaśnia cytowana wcześniej farmaceutka.

Jak dodaje, jest wiele preparatów, które pomogą pozbyć się uciążliwych pasożytów.

– Są płyny i szampony, które niszczą wszy. Warto również skorzystać ze specjalnych grzebieni, którymi wyczesujemy „problem”. W sprzedaży nie brakuje także preparatów, które zapobiegają jego nawrotom. Warto jednak dodać, że jeśli zauważymy wszy u jednego członka rodziny, to kurację muszą przejść wszyscy domownicy – podkreśla pani Jolanta.

Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku wspomnianego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO