Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Energia z atomu przyszłością regionu?

piątek, 17 maja 2024 19:20 / Autor: Michał Kita
Energia z atomu przyszłością regionu?
Energia z atomu przyszłością regionu?
Michał Kita
Michał Kita

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wybuduje modułową elektrownię atomową w regionie. Spółka otrzymała pozytywną decyzję zasadniczą ministerstwa klimatu i środowiska w sprawie budowy tzw. modułowej elektrowni w technologii SMR składającą się z dwóch reaktorów o łącznej mocy 940MW. Inwestycja może być zlokalizowana na ternie gminy Chmielnik w powiecie kieleckim.

Z tej okazji w piątek (17 maja) w Chmielniku zainaugurowano cykl spotkań informacyjnych, poświęconych temu przedsięwzięciu. Jak wyjaśnia Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, proces administracyjny zatwierdzania budowy elektrowni może potrwać kilka lat.

– Biorąc pod uwagę procedury administracyjne, to gdybyśmy uzyskali decyzję środowiskową w 4 lata, a na pozostałe formalności poświęcili kolejne dwa trzy lata, to i tak oznacza, że wbicie łopaty pod inwestycje odbyłoby się w kolejnej dekadzie w okolicach 2030/31 roku. Następnie budowa, za którą odpowiedzialność bierze Rolls Royce, potrwa kolejne cztery lata. Następnie musi odbyć się pierwszy załadunek paliwa i testy. To oznacza, że energia z atomu do sieci zaczęłaby płynąć około 2037 roku–dodaje.

Elektrownia atomowa SMR będzie mogła dostarczać energię do mającej powstać przyszłej Strefy Logistyczno-Przemysłowej, na terenach inwestycyjnych w Obicach. Jeden blok elektrowni ma dysponować 470 MW mocy. To energia wystarczająca do zasilenia miliona gospodarstw domowych.

Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik ocenia, że budowa elektrowni atomowej, na ternie gminy, to olbrzymia szansa rozwojowa nie tylko Chmielnika, ale i całego regionu.

– Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero początek długotrwałej procedury. Jednak chyba jeszcze nigdy nie było tak blisko do pozytywnej decyzji w tej sprawie dla naszego regionu. Dla nas jako gminy to olbrzymia szansa na rozwój chcielibyśmy ją wykorzystać, aby pokazać, że nie boimy się nowych i innowacyjnych rozwiązań czegoś, co jest unikatowe nawet na skalę europejską – dodaje.

Paweł Wójcik podkreśla, że cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców organizowanych przez Industrię to dobry pomysł na przekazanie rzetelnej wiedzy na temat planowanej inwestycji. Jak zaznacza, fachowcy i eksperci mogą odpowiedzieć na wszystkie nurtujące mieszkańców pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości związane z budową elektrowni SMR.

Eksperci Industrii spotkają się z mieszkańcami Chmielnika w sobotę i niedzielę a także poniedziałek 20 maja. Stoisko będzie dostępne przy Punkcie Informacji i Promocji Gminy zlokalizowanym na Rynku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO