REGION
Elektroniczne zwolnienia lekarskie coraz bliżej
Od 1 grudnia tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie zostaną zastąpione elektronicznymi. Przedstawiciele kierownictwa resortów rodziny i zdrowia rozpoczęli serię spotkań we wszystkich województwach, podczas których lekarzom i pracodawcom przybliżone zostaną zasady wprowadzania e-zwolnień. Jako pierwsze zostało odwiedzone województwo świętokrzyskie.
Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pracodawcy i ich pracownicy mogą korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. To właśnie za pośrednictwem PUE ZUS lekarze wystawią e-ZLA i tą drogą idą one zarówno do płatnika składek, jak i ZUS. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienie elektroniczne nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego.
-Lekarze w dużej mierze korzystają już z aplikacji gabinetowych. Rolą ZUS było dostosowanie swojego systemu informatycznego do aplikacji wykorzystywanych przez lekarzy. Ułatwienia które wynikają ze sprzężenia tych systemów są ogromne, zwolnienia będą wydawane zdecydowanie szybciej. Lekarze nie będą musieli ręcznie wypełniać druków, co zabierało dużo czasu. W przypadku e-zwolnień lekarz wpisuje w system jedynie PESEL pacjenta, pozostałe dane zapisują się automatycznie. Lekarz wybiera jeszcze tylko kod tytułu choroby oraz okres niezdolności do pracy - tłumaczy Wiceministr Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki.
-Początek wdrażania elektronicznej formy zwolnień wydawał się być trudny w naszym województwie. W tym momencie myślę jednak, że województwo świętokrzyskie jest do tego przygotowane, m.in. dzięki ciężkiej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta forma ułatwia pracę zarówno lekarzom, pracownikom ZUS, jak i każdemu obywatelowi. Dzisiejsze spotkanie na pewno rozwiąże wątpliwości które pozostały - mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
-Wizyta pana ministra Marcina Zielenieckiego w Kielcach potwierdza znaczenie jakie przywiązuje rząd do kwestii związanych z zabezpieczeniem społecznym Polaków, jak i z ochroną zdrowia. Takie rozwiązanie jak e-zwolnienia wynikają z potrzeby czasu i na pewno ułatwią wszystkim pracy. Myślę, że od 1 grudnia odczujemy jakim dobrodziejstwem jest wprowadzony system - podkreślił senator Krzysztof Słoń.
NFZ otrzymał 50 milionów dotacji na wdrożenie systemu e-zwolnień, do świętokrzyskiego oddziału wpłynęło prawie 2 miliony złotych. -Jest to kwota, która została przekazana dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Maksymalna suma, którą dostanie jeden lekarz to 3,5 tys. zł, w jednej placówce pieniądze mogą zostać przekazane 4 lekarzom. Dofinansowanie zostanie przekazane na zakup komputerów, oprogramowania oraz szkolenia - informuje Małgorzata Kiebzak.
W województwie świętokrzyskim pod koniec października ponad 47 proc. wszystkich zwolnień było wystawionych w formie elektronicznej. -Zaczynaliśmy od niskiego poziomu, na początku roku było 3 proc. takich zwolnień. W tym momencie ta liczba zdecydowanie wzrosła, intensywnie pracujemy nad tym aby do początku grudnia wszyscy lekarze byli przygotowani do tych procedur - podkreślił dyrektor świętokrzyskiego oddziału ZUS Paweł Kaleta.
Wystawienie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej umożliwia również lekarzom przegląd poprzednich zaświadczeń lekarskich, dzięki którym lekarz może uzyskać informacje o pacjencie: kiedy, na jaki okres i z powodu jakiego schorzenia zostały wystawione zaświadczenia lekarskie.