REGION
Edukacja ekologiczna dla mieszkańców regionu
Jak przekazywać wiedzę ekologiczną w atrakcyjnej formie? Kreatywnością w tym zakresie będą mogli wykazać się beneficjenci programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nabór rusza już jutro (7 sierpnia).
„Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” skierowany jest do jednostek samorządowych, stowarzyszeń, czy fundacji. Będą one organizowały szereg wydarzeń – na przykład pikniki, spotkania, czy… nawet kina letnie. To jednak żadna nowość.
- Edukacja ekologiczna prowadzona jest nasz wojewódzki fundusz od dawna. Każdy z programów, które realizowane są w tej instytucji to forma edukacji ekologicznej. Włączają się w nią jednostki samorządowe, choćby promując program „Czyste powietrze” – stwierdza Krzysztof Słoń, senator PiS.
W ramach rozpoczynającego się naboru, beneficjenci mogą uzyskać do 95 procent kosztów kwalifikowanych - maksymalnie 150 tysięcy złotych.
- Warto podkreślić, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach inwestując złotówkę, otrzymuje pięć złotych z narodowego funduszu. W ramach programu będą realizowanie filmy edukacyjne, spoty, odbywać się będą spotkania. Mieszkańcy regionu dowiedzą się więcej o odnawialnych źródłach energii, czystym powietrzu, czy gospodarce wodno-ściekowej – wylicza Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach.
Poseł Anna Krupka dodaje, że WFOŚiGW po raz kolejny podejmuje inicjatywę dla dobra środowiska.
- Fundusz promuje edukację ekologiczną, a ten sposób dotarcia do mieszkańców naszego województwa był i jest niezmiernie ciekawy. W poprzednich edycjach uczestniczyliśmy w projekcjach EkoKina, EkoTeatru i innych formach promocji – mówi Anna Krupka.
Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zauważa, że region świętokrzyski bogaty jest nie tylko w walory przyrodnicze.
- Jestem święcie przekonany, że województwo świętokrzyskie bogate jest także w aktywność obywatelską, również w kwestii środowiska. To zobowiązanie, by zasoby z których korzystamy, zachować dla przyszłych pokoleń – podkreśla Mazurek.
Nabór trwa do 30 września. W tym roku, na „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” przeznaczono ponad milion złotych. Projekt jest realizowany wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.