REGION
Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś (siódmego lutego) obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Choć współcześnie nie wyobrażamy sobie dnia bez dostępu do Sieci, to oszuści niestety również. – Nie ma tygodnia bez cyberprzestępstw – mówią policjanci.
Cyberprzestępcy mają doskonale opanowane techniki hakerskie. Niejednokrotnie poprzez emaile czy smsy podszywają się pod najróżniejsze podmioty. Wysyłają fałszywe linki, kierujące nas na przykład do kont bankowych.
- Oszuści, mając dostęp do naszych internetowych kont, nie tylko czyszczą je do cna, ale i zaciągają kredyty. Cybeprzestępcy są bardzo aktywni także na portalach aukcyjnych. Ich metodą jest podszywanie się pod konsumenta zainteresowanego kupnem danego przedmiotu – alarmuje podkomisarz Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Oszuści w sieci sięgają i po inne metody. Podszywają się pod naszych bliskich i przyjaciół, lub zawierają nowe znajomości, licząc na szybki zysk. Przykładem może być historia z końca stycznia tego roku, kiedy to 56-latka ze Starachowic nawiązała internetową znajomość z „lekarzem z Ameryki”. Mężczyzna obiecywał bajeczną fortunę i zapewniał o swym uczuciu, jednocześnie prosząc o… pieniądze.
- W oddziale placówki bankowej pojawiła się kobieta, która chciała przelać dziesięć tysięcy euro na zagraniczne konto. Wezwani na miejsce policjanci dowiedzieli się od klientki, że na jednym z portali nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za „lekarza z Ameryki”. 56-latka korespondowała z nim od kilku miesięcy - informował mł. asp. Paweł Kusiak z KPP w Starachowicach.
Tą próbę oszustwa, dzięki czujności pracownicy banku, udało się udaremnić. Niestety, inaczej było w przypadku 23-latka. Ten mężczyzna posłuchał rad oszusta podającego się za pracownika firmy inwestycyjnej. Zainstalował aplikację, dającą przestępcom dostęp do ekranu jego urządzenia. W ten sposób uzyskali oni dane do jego konta bankowego, a 23-latek stracił ponad sto tysięcy złotych.
Policjanci mają swoje sukcesy w zatrzymywaniu cyberprzestępców. W listopadzie ubiegłego roku, mundurowi rozbili szajkę, która wysyłała fałszywe linki i kradła pieniądze z kont bankowych.
- Ustalenia pozwoliły skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom z powiatu skarżyskiego. Pokrzywdzonych z kolei zostało aż 66 osób z całego Polski. Łączna suma strat oszacowana została na kwotę ponad 840 tysięcy złotych – informował Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Warto pamiętać o zagrożeniach w sieci – w Dniu Bezpiecznego Internetu i nie tylko.