Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dwa lata programu Rodzina 500+

piątek, 06 kwietnia 2018 12:50 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

Program Rodzina 500+ działa już 2 lata. W tym czasie do naszego regionu na świadczenia wychowawcze trafiło w sumie 1,4 mld złotych. Obecnie z programu korzysta około 78 tysięcy świętokrzyskich rodzin, w których wychowuje się prawie 118 tysięcy dzieci. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podsumowanie dotychczasowej realizacji rządowego projektu.

Poprawiająca się sytuacja ekonomiczna rodzin to jeden z oczywistych efektów rządowego programu. Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek o skuteczności programu świadczy także wzrost urodzeń. W 2017 roku w naszym regionie urodziło się o 20 tysięcy dzieci więcej w porównaniu z rokiem poprzedzającym. - Jeśli chodzi o to, na co przeznaczane są środki to przede wszystkim na życie codzienne. Rodziny wydają te pieniądze na wyżywienie, ubrania, buty ale i dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wspólne wyjścia, wyjazdy weekendowe – wylicza Agata Wojtyszek.

Program Rodzina 500+ wpływa na stabilizację materialną rodzin i wyrównuje szanse. - Zachodnie dzienniki podkreślają, że skrajne ubóstwo udało nam się zmniejszyć z 13 procent do niecałych 3 procent. To ogromny sukces i skok cywilizacyjny naszego kraju - zauważa senator Krzysztof Słoń.

Województwo świętokrzyskie jest stosunkowo biednym regionem, a zatem skala pomocy u nas jest spora. Na przykład w gminie Chmielnik, która jest niewielkim samorządem, w ramach programu Rodzina 500+ comiesięcznie wydawanych jest 750 tysięcy złotych. Jak mówi Paweł Wójcik burmistrz Chmielnika nadużyć w związku z programem jest niewiele. - Program jest bardzo dobrze monitorowany. Tutaj liczy się to, by środki były wykorzystywane jak należy. Mieliśmy trzy takie przypadki, że pieniądze nie były wydawane na dzieci. Wypłaty zostały zamienione na świadczenia rzeczowe – mówi burmistrz Paweł Wójcik.

W Kielcach z programu Rodzina 500+ korzysta 11 tysięcy rodzin, do których przez ostatnie dwa lata trafiło 93 miliony złotych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO