Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dotacjami uderzają w smog

piątek, 03 lutego 2017 15:00 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dotacjami uderzają w smog
Dotacjami uderzają w smog
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Urzędnicy chcą walczyć ze smogiem. Świętokrzyski samorząd przeznaczy w sumie 137 milionów złotych na zakup paneli słonecznych czy modernizację domowych kotłowni. W jednej z części przedsięwzięć pod hasłem „Zorza – czyste powietrze nas Świętokrzyskiem” właściciele domów będą mogli uzyskać dofinansowanie na ekologiczny piec lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Włodarze lokalnych samorządów mogli poznać szczegóły tych propozycji podczas spotkania w siedzibie starosty powiatu kieleckiego.

Przeciw zanieczyszczeniom urzędnicy wytaczają działo w postaci pieniędzy ale czy to pomoże zwalczyć smog? Z tym można dyskutować. Jednak to świetna okazja by unowocześnić dom czy siedzibę firmy. Projekty zrealizowane zostaną wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a operatorem dopłat będą gminy. - Naszym celem jest stworzenie mechanizmu, który faktycznie będzie ograniczał niską emisję. To dziś poważny problem. Mamy wyniki badań, oceny, które pokazują, że przekraczana jest norma zawartości pyłów PM 2.5. Nasze działania mają wypracować metodę walki ze smogiem. To oczywiście pierwszy krok - mówi członek zarządu województwa Piotr Żołądek.

O dofinansowania czy też nisko oprocentowane pożyczki z możliwością umorzenia jej części mieszkańcy regionu i firmy mogą starać się od 1 marca. Jak przyznaje Marek Gos, wiceszef Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proces modernizacji instalacji związanych z ogrzewaniem ma być uproszczona do minimum. - Osoba kupuje piec lub angażuje instalatora, który wymienia źródło ciepła na ekologiczne, składa u nas fakturę za zakup i wykonanie robót, a my refundujemy 25 proc. kosztów – objaśnia Marek Gos.

Dla gmin propozycje samorządu wojewódzkiego są istotną pomocą w walce o czyste powietrze. Zwłaszcza w momencie, gdy przekraczane są normy zanieczyszczeń. - Przede wszystkim mamy odchodzić od opalania tym węglem, miałem czy innymi materiałami szkodliwymi. Nie ukrywajmy, ale ze względu na oszczędności palą w piecach byle czym. Zachęcamy do przyłączenia się do sieci gazowniczej tam gdzie jest to możliwe czy też przechodzenia na paliwa odnawialne - mówi Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny.

Urzednicy przeprowadzą też akcje edukacyjne w szkołach podstawowych na temat zachowań proekologicznych. Szczegółowe informacje o dotacjach znajdziemy na stronach Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO