REGION
Dodatkowe dni wolne dla niepełnosprawnych
Osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje nawet 21 dni dodatkowego wolnego. Warunkiem jest jednak odpowiedni rodzaj orzeczenia.
– Osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym, mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowo przysługuje im prawo do zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz w celu wykonania specjalistycznych badań. Jednak, łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym – wyjaśniają eksperci z Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia
Aby skorzystać z takiego zwolnienia, trzeba spełnić określone warunki. Między innymi wymagany jest wniosek o skierowanie na taki turnus ( z określeniem rodzaju turnusu i czasem jego trwania). Skierowanie należy przedstawić pracodawcy w takim terminie, aby zapewnić normalny tok pracy. Ponadto pracownik powinien posiadać, dokument wystawiony przez organizatora, który będzie potwierdzał jego uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym.
– To ten dokument będzie podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, za które przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – dodają eksperci.
Pracownik z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu: wykonania badań specjalistycznych, poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym, uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy jeśli tych czynności nie możesz wykonać poza godzinami pracy.