Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dla rozwoju młodzieży

poniedziałek, 28 listopada 2016 16:50 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dla rozwoju młodzieży
Dla rozwoju młodzieży
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Młodzieżowe problemy z alkoholem, narkotykami, wczesnymi kontaktami seksualnymi czy depresją są ze sobą powiązane. To jeden z wyników badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, które przedstawione zostały w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podczas konferencji „Młodzież – Rodzina – Samorząd”. Badacze zaobserwowali, że najskuteczniej przed ryzykownymi zachowaniami chronią rodzice. 

W grupie 10% przebadanych ludzi, którzy nie wskazują żadnego z rodziców jako swego autorytetu występuje kilkakrotnie więcej różnego rodzaju zachowań ryzykownych. Ponadto, młodzieżowe problemy występują nawet 4 razy rzadziej w przypadku osób religijnych. Badania zostały wykonane wśród ludzi z całego kraju. 

A z jakimi problemami boryka się młodzież w naszym regionie? - Myślę, że problemy dotyczące świętokrzyskiej młodzieży nie obiegają od tych obecnych w całej Polsce. Młodzi ludzie z regionu również szukają wartości, ideałów, tak samo borykają się z używaniem czy nadużywaniem różnych środków psychoaktywnych. Również marzą, tak jak było to powiedziane podczas konferencji, o rodzinie, miłości, akceptacji - mówi Joanna Woźniak, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw rodziny i uzależnień. 

W skali całego kraju badacze z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej zaobserwowali tzw. Efekt Babci. To znaczy, że dla młodych Polaków najczęściej dziadkowie stają się ważnymi przewodnikami życiowymi w momencie, gdy brakuje rodziców. 

Konferencję „Młodzież – Rodzina – Samorząd” zorganizowała Fundacja Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II. Celem spotkania było zwrócenie uwagi samorządowców, policjantów, nauczycieli na różne strategie wspierania rozwoju młodzieży.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO