Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dla bezpieczeństwa pacjentów NFZ przedłużył już umowy z przychodniami POZ

środa, 28 października 2020 16:44 / Autor: Magdalena Nowak
Dla bezpieczeństwa pacjentów NFZ przedłużył już umowy z przychodniami POZ
Dla bezpieczeństwa pacjentów NFZ przedłużył już umowy z przychodniami POZ
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyski oddział NFZ wysłał do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej aneksy do umów na pierwsze półrocze 2021 roku. Placówki te będą działać na takich samych zasadach, jak w roku bieżącym. Umowy został przesłane wcześniej niż zwykle, po to aby zapewnić bezpieczeństwo w dostępie do świadczeń, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, umowy z większością lekarzy rodzinnych są podpisywane bezterminowo.

– W województwie świętokrzyskim na 259 umów aż 236 jest zawartych na czas nieokreślony. Termin obowiązywania pozostałych upływa 31 grudnia br. Dlatego, w celu zapewnienia ciągłości i kontynuacji opieki nad pacjentami, do tych świadczeniodawców POZ przesłaliśmy aneksy przedłużające do 30 czerwca 2021 rok – podkreśla Beata Szczepanek.

 – Zapewnienie bezpieczeństwa w dostępie do świadczeń, szczególnie w okresie trwającej epidemii COVID-19, jest priorytetowym zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego liczymy na podpisanie aneksów w najbliższych dniach, aby obie strony mogły skoncentrować się na realizacji zadań związanych z opieką nad pacjentami – dodaje rzecznik.

Od 2015 roku finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej wzrosło o prawie 5 mld zł. Na przyszły rok planuje się wzrost o kolejne 300 mln zł.

– Świętokrzyski NFZ w ostatnim pięcioleciu zwiększył finansowanie poradni POZ o około 166 milionów złotych. Jednocześnie w bieżącym roku z powodu epidemii znacząco zmniejszyła się liczba realizowanych porad, a to doprowadziło do pogorszenia dostępności do świadczeń POZ. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie wynagrodzenia świadczeniodawców, co więcej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali i otrzymują dodatkowe środki na udzielanie świadczeń związanych z wykrywaniem i leczeniem COVID-19 oraz pokrycie zwiększonych kosztów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym praktyk – zaznacza rzecznik.

Aneksy nie zmieniają warunków organizacji i finansowania świadczeń określonych w aktualnym zarządzeniu Prezesa Funduszu i stanowiących integralną część obecnych kontraktów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO