Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dla bezpieczeństwa

wtorek, 17 stycznia 2017 16:41 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dla bezpieczeństwa
Dla bezpieczeństwa
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W sumie 5 milionów z rządowej kasy trafi do organizacji pozarządowych i samorządów. Środki zostaną wykorzystane na projekty związane z bezpieczeństwem czy zwalczaniem zachowań aspołecznych. Właśnie ruszył konkurs, w którym społecznicy walczyć będą o dotacje na realizację swoich pomysłów. 

Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, ochrona młodzieży przed patologiami i edukacja o bezpieczeństwie – to główne cele programu „Razem bezpieczniej”, przedsięwzięcia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dodatkowo, rząd proponuje dopłaty do zwalczania mowy nienawiści czy do znanego już projektu „Dzielnicowy bliżej nas”. NGO na tego typu zadania mogą dostać nawet 100 tysięcy złotych. Trzeba tylko zgłosić ciekawy pomysł, który zostanie pozytywnie oceniony. Przykłady działań do zrealizowania daje zeszłoroczna edycja programu „Razem bezpieczniej. - W ramach tych projektów było wiele różnych działań. Były kursy samoobrony, obrony osobistej, pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży. W Starachowicach powstał na przykład tzw. „Senior Patrol”, czyli organizacja zrzeszająca seniorów, która na co dzień patrolują ulice. Oczywiście gminy rozbudowują systemy monitoringu, kupują urządzenia, które alarmują ludność - wylicza Ewa Mazurek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewody.

W zeszłym roku dzięki temu samemu ministerialnemu programowi odbyły się szkolenia dla dzielnicowych. Jak mówi Inspektor Artur Bielecki, zastępca komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji lokalni stróżowie prawa stali się bardziej otwarci. Ale teraz czas na nowości. - Tym razem te działania byłyby poszerzone. Chodziłoby o współpracę z instytucjami, które mogą nam pomóc w pisaniu pewnych programów aktywizujących społeczność lokalną do poprawy bezpieczeństwa swojego otoczenia – mówi insp. Artur Bielecki.

Policjanci przekonują, że programy profilaktyczne działają, a województwo świętokrzyskie jest jednym z bezpieczniejszych regionów w Polsce. Jednak społeczeństwo potrzebuje edukacji w kwestii ruchu drogowego. - Widzimy spadek osób zabitych na drogach, ale nie jest on znaczący – mówi inspektor Artur Bielecki. W 2015 roku na świętokrzyskich szlakach komunikacyjnych życie straciło 108 osób, a w 2016 – 105. - Uważam, że musimy uczyć tego bezpieczeństwa, już od przedszkola - komentuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Wnioski do programu „Razem bezpieczniej” przyjmuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki do 13 lutego. Ponadto dla zainteresowanych składaniem propozycji do dofinansowania odbędą się dwie akcje informacyjne 25 stycznia i 6 lutego. Wysokość dofinansowania w programie MSWIA wynosi 80 procent. Pozostałe 20 procent to wkład własny. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO