Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czy pandemia zaszkodzi ekonomii społecznej?

poniedziałek, 21 grudnia 2020 12:22 / Autor: Piotr Wójcik
Czy pandemia zaszkodzi ekonomii społecznej?
Czy pandemia zaszkodzi ekonomii społecznej?
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Rozmowa z Elżbietą Korus, dyrektorem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.

Posłuchaj wywiadu:

 

O ekonomii społecznej mówi się coraz więcej, ale dla wielu wciąż jest ona pojęciem obcym. Spróbujmy wytłumaczyć, czym właściwie ona jest.

Ekonomia społeczna to przedsiębiorstwa, których zadaniem jest integrowanie i oferowanie pomocy osobom niepełnosprawnym, a także takim, które pogubiły się w swoim życiu. To zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne, a także stowarzyszenia i fundacje. Skupiają one w swoim gronie osoby, które nie odnajdują się na rynku pracy, szukają swojego miejsca.

Ekonomia społeczna bardzo dobrze rozwinięta jest w krajach zachodnich, które odwiedzacie w trakcie wizyt studyjnych. U nas wciąż jest ona w fazie rozwojowej, ale niespełna rok temu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2023 roku. Zarysowana została w nim wyraźna perspektywa, ale pojawiła się pandemia koronawirusa, która zupełnie przemodelowała naszą rzeczywistość. Plany rozwoju ekonomii społecznej również musiały być zrewidowane czy kierunek pozostaje niezmienny?

Nie spowalniamy. Czasami mam wręcz wrażenie, że COVID-19 sprawia, iż robimy więcej. Nasze działania muszą być tak ukierunkowane, by podmioty ekonomii społecznej nie odczuły, że są jakieś zmiany. Musimy tak z nimi współpracować, by pozostały w grze i mogły się wpisać w reguły otwartego rynku pracy. Zdecydowanie borykają się one z trudnościami, ale to są silne organizacje i mam wrażenie, że mają dużo więcej siły, niż te, które nie mają w swoich zasobach ludzi, którzy zostali doświadczeni przez życie i dzięki temu wiedzą, jak przetrwać trudny czas.

Wyobrażenie o podmiotach ekonomii społecznej często jest takie, że to przedsiębiorstwa zajmujące się na przykład tylko rękodziełem. Tymczasem spektrum ich działania jest naprawdę szerokie: od wspomnianego rękodzieła, przez catering, zarządzanie zielenią miejską aż po usługi opiekuńcze… W obliczu pandemii niektóre z tych branż zostały zamrożone. Co teraz?

Podmioty ekonomii społecznej na pewno nie załamują rąk. Podobnie jak wszyscy liczą na to, że COVID-19 się szybko skończy. Niestety, gastronomia się zamknęła, ale pozostaje opcja zakupu na wynos. Usługi opiekuńcze nadal są świadczone, praca twórcza również cały czas może być realizowana. Przedsiębiorstwa te świadczą jednak szereg innych usług, z których możemy skorzystać, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Zachęcam do tego, by stawiać na ekonomię społeczną i wspierać ją korzystając oferty właśnie takich firm. W tym miejscu warto wspomnieć, że właśnie otwiera się nowy ZAZ w Pietraszkach. Jego specjalizacją będzie pszczelarstwo, więc po miód udajmy się właśnie tam. Oczywiście, podmioty ekonomii społecznej, podobnie jak te z otwartego rynku, otrzymują rządowe wsparcie, ale nie liczą tylko na takie świadczenia, tylko na to, że ich oferta będzie na tyle atrakcyjna, by obronić się w tych trudnych czasach właśnie nią.

Waszym celem jest to, by dać pewien impuls, zaoferować wsparcie na początku. Największą ambicją polityki ekonomii społecznej jest jednak to, by ten biznes przetrwał w warunkach wolnorynkowych.

Te przedsiębiorstwa odgrywają na rynku coraz ważniejszą rolę. Są bardziej widoczne, coraz częściej korzystamy z ich oferty. Z jednej strony oferujemy im wsparcie, włączamy się w promowanie. Z drugiej, wsłuchujemy się w ich głos, w ich potrzeby. To oni nam wskazują drogi własnego rozwoju i będziemy im w tym pomagać.

Ważnym elementem wsparcia jest promocja. W poprzednich latach służyły temu kiermasze ekonomii społecznej. COVID pokrzyżował te plany, ale ich nie przekreślił. Kiermasz po prostu przeniósł się w inne miejsce, czyli do Sieci.

W Świątecznym Kiermaszu Ekonomii Społecznej uczestniczy kilkanaście podmiotów. Ich oferta obejmuje sprzedaż ozdób świątecznych, catering wigilijny i świąteczny, a także usługi, na przykład związane ze sprzątaniem. Kiermasz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy regionu są ludźmi o otwartych sercach. Kiermasz jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego KLIKNIJ. Odwiedźmy ten adres i wspierajmy rozwój ekonomii społecznej.

Dziękuję za rozmowę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO