REGION
Od dziś czerwona strefa w Kielcach i powiecie kieleckim. Sprawdź obostrzenia!
Od soboty, 10 października, Kielce oraz powiat kielecki oficjalnie weszły już do strefy czerwonej. Przypomnijmy, jakie restrykcje zostały w związku z tym wprowadzone?
Nakaz wprowadzono w związku z odnotowaniem znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w naszym regionie. Premier Mateusz Morawiecki, informując w czwartek o objęciu całego kraju strefą żółtą, a a niektórych powiatów i miast, w tym Kielc - czerwoną, powiedział: – Już dziś w żółtej strefie jest około stu powiatów. To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (…), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiedzkich.
W związku z niepokojącymi danymi dotyczącymi zachorowalności zwiększy się liczba łóżek w szpitalach oraz zostanie usprawniony proces koordynacji przepływu pacjentów między poszczególnymi placówkami. Co więcej, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, w którym znajdą się dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla osób zakażonych COVID-19.
OGRANICZENIA OBOWIĄZUJĄCE W CZERWONEJ STREFIE
Wprowadzenie w Kielcach i powiecie kieleckim czerwonej strefy wiąże się z następującymi ograniczeniami:
- Obowiązek zakrywania ust i nosa zostaje rozszerzony na przestrzeń publiczną. Dotyczy nie tylko pomieszczeń wewnątrz budynków, ale również przebywania na świeżym powietrzu.
- Odwołane ją wszystkie imprezy oraz wydarzenia kulturalne.
- Wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności.
- Lokale gastronomiczne mogą działać do godziny 22. W restauracjach, pubach, barach i kawiarniach może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe.
- Mogą funkcjonować baseny i aquaparku, ale z obłożeniem wyłącznie do 75 procent.
- W siłowniach może przebywać jedna osoba na 1dziesięć metrów kwadratowych.
- Zawieszona zostaje działalności wesołych miasteczek, parków rekreacyjnych, parków rozrywki, itp.
- W salach kinowych może przebywać 25 procent publiczności.
- Podczas wesel i uroczystości rodzinnych może być obecnych maksymalnie 50 osób, z pominięciem obsługi.
- W świątyniach może być zapełnione tylko 50 procent przestrzeni. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Na zewnątrz może przebywać maksymalnie 150 osób, przy zachowaniu obowiązku zakrywania ust i nosa niezależnie od dystansu społecznego.
- W transporcie zbiorowym można zajmować 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla konkretnego typu środka transportu, bądź pojazdu. Co najmniej 50 procent miejsc siedzących w pojeździe musi pozostać niezajęte.
- Zamknięte zostają sanatoria, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne.
- Podobnie dyskoteki i kluby nocne.
- Wprowadzony zostaje zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywania dystansu minimum 1,5 metra od innych osób. Pomiędzy zgromadzeniami musi być zachowana odległość minimum 100 metrów.
- Dopuszczalna jest działalność hotelarska, ale z wyłączeniem funkcjonowania dyskotek i klubów.
- Obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów.
- Podobnie jak zakaz udostępniania miejsc do tańczenia w zamkniętych przestrzeniach i lokalach gastronomicznych.