Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cyberprzestępcy mają się dobrze. Nie ma tygodnia bez oszustwa

wtorek, 29 listopada 2022 09:53 / Autor: Aleksandra Rękas
Cyberprzestępcy mają się dobrze. Nie ma tygodnia bez oszustwa
Cyberprzestępcy mają się dobrze. Nie ma tygodnia bez oszustwa
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wysyłają linki, emaile, fałszywe zawiadomienia. Potem wyłudzają dane do logowania, czy kody BLIK i nie mają skrupułów w czyszczeniu naszych kont bankowych i zaciąganiu kredytów. Niestety, cyberprzestępcy mają się dobrze.

Jak podkreślają świętokrzyscy policjanci, nie ma tygodnia, by nie trafiło do nich zgłoszenie dotyczące przestępstwa w sieci. Metody oszustów, choć modyfikowane na przestrzeni lat, bazują na podobnych schematach.

- Jeszcze parę lat temu, cyberprzestępcy skupiali się osobach starszych i zaczynali od znanych nam wyłudzeń na policjanta, czy wnuczka. Niestety te metody wciąż są powszechne, a oszuści zaczęli wykorzystywać to, że każdy z nas ma dostęp do Internetu i celują we wszystkie grupy wiekowe. Skupiają się przede wszystkim na naszych telefonach komórkowych – podkreśla podkom. Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Przestępcy są naprawdę bardzo pomysłowi, jeśli chodzi o dobranie się do naszych pieniędzy. Ich flagową metodą jest wysyłanie fałszywych linków.

- Te linki mogą trafiać do nas za pośrednictwem SMS-ów i maili. Wariantów jest wiele – może być to informacja o niedopłacie do paczki, zaległościach w rachunkach czy komunikat bankowy. Zauważmy, że takie wiadomości bardzo często wysyłane są w piątki i soboty. Oszuści chcą wzbudzić w nas obawę, że przez weekend na przykład odetną nam gaz. A kwota do dopłaty zazwyczaj jest niska, więc chcąc mieć płatność „z głowy” dokonujemy jej od razu. Korzystając z fałszywego linku, dajemy przestępcom dostęp do konta bankowego – przestrzega policjant.

Cyberprzestępcy mają doskonale opanowane techniki hakerskie. Strony, do których prowadzą nas fałszywe linki są łudzące podobne do stron elektrowni, czy banków.

- Oszuści mając dostęp do naszych internetowych kont, nie tylko wyczyszczą je do cna, ale i zaciągają kredyty. Cybeprzestępcy są bardzo aktywni także na portalach aukcyjnych. Ich metodą jest podszywanie się pod konsumenta zainteresowanego kupnem danego przedmiotu - mówi podkomisarz Janus.

Jeśli wejdziemy w interakcję w oszustem, ten najpewniej przyśle nam link do pobrania płatności za towar. I tu sytuacja jest identyczna – logujemy się do naszego konta i tracimy pieniądze.

- Niech chęć szybkiego zarobku nie przysłoni nam zdrowego rozsądku i ostrożności. Podobnie jest w przypadku kryptowalut, będących popularną metodą obrotu pieniędzy. Oszuści wystawiają mnóstwo ofert zachęcających do niewielkich inwestycji. Nasze pieniądze szybko procentują, a z ofiarami oszustw kontaktują się „konsultanci”, którzy doradzają w kwestiach kryptowalut. Finalnie ich zadaniem jest namówić nas na instalację programu do śledzenia pulpitu, a wtedy znowu otwierają sobie drogę do naszych kont bankowych – opowiada policjant.

By walczyć z takimi przestępstwami, w policji uruchomiono specjalną komórkę – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Należą do niego także mundurowi z naszego województwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO