REGION
Co to jest sugerowane przejście dla pieszych?
Od 21 września w przepisach ruchu drogowego pojawiło się pojęcie sugerowanego przejścia dla pieszych. - To miejsce, w którym pieszy może przejść przez jezdnię, nawet gdy nie ma pasów. Ale nie ma tam pierwszeństwa przez pojazdami – wyjaśniają policjanci z drogówki.
Przepis dopiero wszedł w życie, więc – jak zapowiadają policjanci – infrastruktura drogowa z czasem będzie do niego dostosowywana. Bo to właśnie ona ma wskazywać pieszym, że w danym miejscu mogą przejść przez jezdnię.
- Jeżeli idziemy chodnikiem i dochodzimy do skrzyżowania, na którym nie ma pasów ani sygnalizacji świetlnej, to sygnałem o sugerowanym przejściu dla pieszych może być obniżony krawężnik. W takim wypadku, przechodząc przez jezdnię, musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom – wyjaśnia komisarz Mariusz Bednarski ze świętokrzyskiej drogówki.
Na sugerowanym przejściu dla pieszych na próżno więc szukać pionowych znaków drogowych, czy „zebry”. Podobnie rzecz ma się w przypadku ścieżek dla rowerów. Piesi muszą pamiętać, że przechodząc przez nie, zawsze muszą ustąpić pierwszeństwa użytkownikom jednośladów.
- Przepisy zabraniają pieszym poruszania się po drogach rowerowych. Możliwe jest jedyne przechodzenie przez nią w poprzek – uzupełnia policjant.
Sugerowane przejścia dla pieszych dotyczą również torowisk.