REGION
Chirurdzy ze Szpitala na Czarnowie stawiają na zabiegi małoinwazyjne
Około 60 procent zabiegów realizowanych planowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest metodami małoinwazyjnymi.
Dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, podkreśla, że zabiegi wykonywane laparoskopowo są lepsze zarówno dla pacjenta jak i operatora.
– Biorąc pod uwagę sam rodzaj nacięcia – przy zabiegach laparoskopowych jest ich kilka ale o długości 1-1,5 centymetra, a nie jest rozcinany cały brzuch. W związku z tym są mniejsze dolegliwości bólowe i ryzyko zakażenia miejsca operowanego. Natomiast efekt docelowy jest praktycznie identyczny jak przy zabiegach otwartych - tłumaczy dr Łukasz Nawacki.
– Okres rekonwalescencji też jest krótszy, pacjent szybciej wychodzi ze szpitala i wraca do pełnej sprawności i aktywności życiowej – dodaje.
Laparoskopowo można zoperować obustronne przepukliny pachwinowe. Ta metoda operacyjna jest zalecana kobietom i pacjentom, którzy mają nawrót schorzenia.
Dr Nawacki informuje, że chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, oprócz zabiegów usunięcia przepuklin pachwinowych, oferują szeroki wachlarz innych, wykonywanych metodami małoinwazyjnymi.
Są to: usunięcie pęcherzyka żółciowego (zabiegi planowe i ostrodyżurowe), usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje perforacji przewodu pokarmowego, częściowe i całkowite usunięcie żołądka, m.in. z powodów onkologicznych, usunięcie jelita grubego (hemikolektomia) i cienkiego, m.in. z powodów onkologicznych z zespoleniami wykonywanymi wewnątrzbrzusznie, a także operacje przepuklin przeponowych i bariatryczne u pacjentów z otyłością oraz zabiegi antyrefluksowe.