Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Biała Sobota w ŚCO. Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

piątek, 21 stycznia 2022 15:11 / Autor: Magdalena Nowak
Biała Sobota w ŚCO. Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Biała Sobota w ŚCO. Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na Białą Sobotę w ramach której będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Wydarzenie organizowane jest w ramach kończącego się Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

W sobotę w godzinach 9.00-14.00 w ŚCO będą dostępne bezpłatne badania: cytologiczne zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia, rejestracja na badania: 609 99 00 33, oraz mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi, rejestracja na badanie: 607 77 88 88.

Na pierwsze 20 pań, które zgłoszą się na badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają kalendarze na 2022 rok.

– Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. Wykonywana regularnie co trzy lata może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne wyleczenie. Najważniejsze jest, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym  materiał może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak zauważa ginekolog onkolog, rak szyjki macicy ze względu na brak objawów na wstępie choroby jest nowotworem lekceważonym przez kobiety. - W momencie gdy pojawiają się objawy, takie jak nieregularne krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego najlepszą formą profilaktyki jest regularne wykonywanie cytologii. To badanie nie uchroni kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale z pewnością możemy powiedzieć, że uratuje ją przed śmiercią z powodu tego nowotworu – podkreśla dr Leszek Smorąg.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. Przed pandemią, w 2019 r. badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego. -Obecnie bada się co piąta uprawniona do tego badania mieszkanka naszego województwa, natomiast w Kielcach co ósma.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO