REGION
Bezpośrednio do Zakopanego. Nowy rozkład jazdy PKP Intercity
Powrót bezpośrednich, całorocznych połączeń do Zakopanego oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity, obsługiwanych komfortowym i nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa świętokrzyskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.
W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń z Kielc nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 13 par pociągów całorocznych. Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego będą mogli skorzystać z ośmiu par połączeń do Warszawy, ośmiu do Krakowa, pięciu do Lublina i po trzy do Wrocławia i Katowic. Od 10 grudnia Kielce zyskają dodatkowe połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic.
Od 22 grudnia wrócą bezpośrednie całoroczne połączenia do Zakopanego. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, IC Karłowicz oraz IC Witkacy. Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem pod Tatry można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a w pozostałym okresie - korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej do Krakowa.
Obowiązujący od 10 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowany będzie remont linii kolejowej nr 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Skutkuje to przerwą w ruchu i wprowadzeniem na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej za pociągi IC Witos oraz IC San.
Również do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji z Warszawy Wschodniej.
Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo, na początku przyszłego roku opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.