Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Strażacy alarmują

wtorek, 24 lipca 2018 10:54 / Autor: Magdalena Nowak
Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Strażacy alarmują
Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Strażacy alarmują
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Nie każdy jednak pamięta o zachowaniu bezpieczeństwa. W tym roku strażacy z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej  interweniowali 12 razy w związku z utopieniami. 11 osób zginęło, jedną udało się uratować.

-Wypoczywając nad wodą musimy wybierać takie miejsca, które są bezpieczne czyli kąpieliska strzeżone. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana, informują o tym znaki i tablice. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna – podkreśla Paweł Ksel Oficer Prasowy z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. –Będąc nad wodą z dzieckiem należy podwójnie uważać. Każde dziecko, które się kąpie powinno być pod opieką osoby dorosłej. Należy też pamiętać, żeby nie wchodzić do wody bardzo rozgrzanym, można wtedy dostać skurczu. Takie reakcje bardzo często kończą się utonięciem, ponieważ osoby tracą panowanie nad swoim ciałem – dodaje Ksel.

Strażacy alarmują aby zachować zdrowy rozsądek nad wodą, a jeśli już dojdzie do niepożądanej sytuacji szybko reagować.  –Jeśli jest to kąpielisko strzeżone bezwzględnie należy zaalarmować ratowników, gdy jesteśmy na kąpielisku niestrzeżonym należy zadzwonić na numery 998 lub 112. W momencie gdy jest taka możliwość należy samemu przystąpić do pomocy. W takich sytuacjach trzeba jednak pamiętać, że osoba ratująca sama może być ofiarą utonięcia.  Najlepiej rzucić osobie tonącej jakiś przedmiot aby ją wyciągnąć, ewentualnie rzutkę czy ponton. Gdy uda się uratować osobę, która się topiła, po wyciągnięciu na brzeg trzeba natychmiast przystąpić do udrożnienia dróg oddechowych i udzielania pierwszej pomocy – tłumaczy Ksel.

-Nadal zdarzają się przypadki skrajnej nieodpowiedzialności i pływania w stanie nietrzeźwym co często powoduje wypadki. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji, dlatego też po jego spożyciu o wypadek nie trudno. Bardzo częstą przyczyną utonięć jest brawura i brak umiejętności pływania. Skoki „na główkę” czy lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody również kończy się tragicznie – podkreśla Paweł Molik z OSP Samsonów. Jak dodaje takie zachowania w tym roku doprowadziły miejscowych strażaków do trzech interwencji na zalewie w Kaniowie.

Na ten moment w regionie czynnych jest 9 kąpielisk, gdzie można wypoczywać pod okiem ratownika. Są to zbiorniki wodne w miejscowościach: Borków, Cedzyna, Kaniów, Umer, Morawica, Nowiny, Strawczyn, Bolmin i Wilków. Niedostępny jest zalew Chańcza w Rakowie, ponieważ woda jest tam mocno zanieczyszczona.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO