Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Agresja wobec funkcjonariuszy na służbie. „Nie ma tygodnia bez takich sytuacji”

poniedziałek, 21 września 2020 10:35 / Autor: Aleksandra Rękas
Agresja wobec funkcjonariuszy na służbie. „Nie ma tygodnia bez takich sytuacji”
Agresja wobec funkcjonariuszy na służbie. „Nie ma tygodnia bez takich sytuacji”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ostatnie wydarzenia w Pastuchowie (gmina Jaworzyna Śląska) pokazały skalę agresji, z jaką muszą mierzyć się policjanci podczas wykonywania swoich czynności. Przypomnijmy, że 12 września dwoje funkcjonariuszy przyjechało na interwencję i zostało zaatakowanych przez dwóch mężczyzn – ojca i syna.

Czynna napaść, znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej, groźby, próby przekupienia i zmuszenia do odstąpienia od czynności – katalog przestępstw, z jakimi mierzą się mundurowi zdaje się nie mieć końca.

- Pełnimy służbę dla drugiej osoby, a często jest tak, że kiedy my interweniujemy, ktoś bezprawnie nas atakuje. Policjanci cechują się dużą odpornością na stres, jesteśmy także odpowiednio szkoleni, ale nie oznacza to, że swoje czynności wykonujemy bez emocji – zaznacza Kamil Tokarski, rzecznik prasowy świętokrzyskich policjantów.

Podczas służby mundurowi bardzo często spotykają się z osobami będącymi pod wpływem alkoholu czy narkotyków i muszą być przygotowani na różne reakcje. Od spokojnych, po najbardziej gwałtowne.

- Większość interwencji przebiega standardowo, ale zdarza się, że nagle ktoś zaczyna zachowywać się nieracjonalnie, próbuje uciekać czy atakować policjantów. Zmusza nas to do szybkich reakcji i podejmowania natychmiastowych decyzji. Bardzo często to osoby będące pod wpływem różnych środków odurzających decydują się na konfrontację z mundurowymi – wyjaśnia Tokarski.

I dużo w ten sposób ryzykują – policjanci dysponują przecież środkami przymusu bezpośredniego. Dodatkowo agresorzy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną - za atak na policjanta można zostać skazanym nawet na dwanaście lat więzienia. Mimo to, dyskutowane są zmiany w prawie, które miałyby jeszcze zaostrzyć kary za agresję wobec funkcjonariuszy.

- Do końca miesiąca przedstawię panu premierowi projekt nowelizacji przepisów podwyższający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy oraz wprowadzający, w wypadku stwierdzenia przestępstwa, obligatoryjną dodatkową karę finansową – zapowiedział minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 września.

Od 2015 roku do sierpnia 2020, policja odnotowała ponad 20 tysięcy stwierdzonych przestępstw naruszenia nietykalności policjantów. Dodatkowo, miejsce miało niemal 1500 czynnych napaści i ponad 50 tysięcy przypadków znieważania funkcjonariuszy publicznych.

Już pierwszego października wejdą w życie przepisy ustawy z 14 sierpnia 2020, o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych. Na ich podstawie, funkcjonariuszowi będzie przysługiwała bezpłatna ochrona prawna. Zapewniać ją będzie formacja, jeżeli policjant został pokrzywdzony przestępstwem naruszenia nietykalności, czynnej napaści bądź znieważania.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO