Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

6 milionów dla dwóch placówek w regionie na leczenie pacjentów po zawałach

poniedziałek, 09 marca 2020 14:23 / Autor: Magdalena Nowak
6 milionów dla dwóch placówek w regionie na leczenie pacjentów po zawałach
6 milionów dla dwóch placówek w regionie na leczenie pacjentów po zawałach
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Sześć milionów złotych trafi do dwóch szpitali w regionie - Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala Specjalistycznego w Końskich, pieniądze zostaną przeznaczone na kompleksową opiekę nad pacjentami po zawale.

– Pacjent, który trafi do szpitala z zawałem będzie poddany szczegółowym badaniom - informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. - Po wyjściu z placówki nie będzie musiał martwić się o rehabilitację. Każdy szpital wchodzący w skład programu będzie miał obowiązek skierować go do oddziału rehabilitacji kardiologicznej, z którym podpisał umowę. Zostanie również wyznaczony koordynator, którego zadaniem będzie opieka nad pacjentem w kwestii uzgodnienia terminów oraz współpracy z lekarzem. Odtąd będziemy finansować w stu procentach wszystkie świadczenia z nim związane - dodaje.

Program kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat, jednak w województwie świętokrzyskim do tej pory nie był prowadzony. – Mamy doskonałe wyniki jeżeli chodzi o leczenie zawałów, natomiast po opuszczeniu szpitala chory czuje się zagubiony, a przecież jego proces leczenia się nie kończy. Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że osoby objęte taką opieką szybciej wracają do pracy oraz żyją znacznie dłużej – informuje Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału NFZ.

Leczenie pacjentów z zawałem serca to proces wieloetapowy i długotrwały. Składa się z hospitalizacji chorego, rewaskularyzacji naczyń wieńcowych, regularnego podawania leków, zmiany nawyków żywieniowych, regularnych wizyt w poradni kardiologicznej, rehabilitacji,  a czasem także implantacji urządzeń typu kardiostymulator czy kardiowerter.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO