Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

ŚCO reaktywuje program szczepień dla chorych onkologicznie

środa, 06 maja 2020 10:19 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Świętokrzyskie Centrum Onkologii wznowiło swój program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów onkologicznych.

Szczepionki przeznaczone są dla chorych z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi, takimi jak: rak płuca, piersi, trzonu macicy, szyjki macicy, rak jelita grubego, odbytnicy, pęcherza moczowego, przewlekła białaczka limfocytowa.

– Szczepionki zabezpieczają pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego przed rozwinięciem powikłania w postaci pneumokokowego zapalenia płuc, które jest bardzo niebezpieczne. Nawet do 20 procent z tych, którzy chorują na to zapalnie, umiera. Ponadto samo szczepienie podnosi odporność, co również ma znaczenie w dobie pandemii. Osoba zaszczepiona jest chroniona przed infekcjami, w związku z tym może kontynuować terapię onkologiczną, nie musi jej przerywać, a każde przerwanie terapii ma swoje skutki negatywne – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

– Z programu bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom  mogą skorzystać dorośli  mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy nie rozpoczęli jeszcze leczenia onkologicznego, nie byli szczepieni szczepionką przeciwko pneumokokom, nie posiadają przeciwwskazań lekarskich do szczepienia, w tym tychwskazanych przez lekarza prowadzącego leczenie onkologiczne oraz wyrażą pisemną zgodę na udział w badaniu - projekcie – dodajerzecznik.

Pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi, którzy jeszcze nie rozpoczęli leczenia onkologicznego, powinni zgłosić się do gabinetu kwalifikacji do szczepień 20a-2 (budynek główny ŚCO, parter, hol za rejestracją) .Gabinet jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -10.00. Można też zapytać o szczegóły szczepienia pod numerem telefonu: 885 995 103.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO