REGION
30 tys. zł kary za nieprzestrzeganie kwarantanny!
W Polsce od dziś obowiązuje stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych, a kwarantanna - bardziej surowo traktowana. Kary za jej nieprzestrzeganie zostaną podwyższone z 5 do 30 tysięcy złotych.
– Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy dla nas, ale też i nowe obowiązki – ogłosił na piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie – dodał premier.
Co w praktyce oznacza stan epidemii? – Daje on większe uprawnienia wojewodom, w razie konieczności będziemy mogli wysłać w konkretne miejsce personel medyczny, ale także inne osoby, które będą oddelegowane do pracy przy zwalczaniu epidemii – tłumaczy Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski. – To jest też zabieg, który ma uszczegółowić np. niektóre przepisy prawne dotyczące handlu, w szczególności w galeriach. Jednak w naszym regionie w tym przypadku nic się nie zmieni, dalej będą otwarte wszystkie punkty handlowe w galeriach, które były czynne do tej pory, ponieważ już od początku wzorcowo stosowaliśmy się do przepisów – uzupełnia wicewojewoda.
Znaczną zmianą jest wprowadzenie bardziej surowej kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. – Każdy z nas wie, że osoba nieprzestrzegająca jej może zarazić kolejne osoby i działa to lawinowo. Ta wysoka kara ma zniechęcić do opuszczania miejsc kwarantanny. Jak to jest ważne, pokazuje włoski przykład. Robimy to wszystko w trosce o zdrowie i życie naszych obywateli – podkreśla Rafał Nowak.
Już wiadomo, że szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych. – Dzięki nowemu rozporządzeniu nauczyciele będą mogli realizować podstawę programową za pomocą internetu, do tej pory przepisy tego nie określały. Pozwoli to na zagospodarowanie całego miesiąca, jeśli chodzi o naukę. Na terenie naszego województwa wszystkie szkoły potwierdziły, że będą prowadziły lekcje online – dodaje wojewoda.
Wojewodowie codziennie odbywają wideokonferencje z m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, na których uszczegółowiają oraz proponują rozwiązania, które na bieżąco są wprowadzane w ramach przeciwdziałania epidemii.