REGION
14 milionów na nowoczesne szkolenie zawodowe. Dofinansowania na 13 projektów przydzielone
W sumie ponad 14 milionów zasili świętokrzyskie szkoły i instytucje zajmujące się kształceniem zawodowym. Unijne dofinansowania na nowoczesne szkolenia szyte na miarę potrzeb województwa otrzymało 13 instytucji. Dzięki temu przyszli kucharze, elektronicy czy mechanicy będą jeszcze lepiej wyszkoleni.
Zakup nowoczesnego sprzętu, uzupełnianie ofert o nowe kierunki kształcenia, staże i praktyki – takie przedsięwzięcia będą możliwe dzięki dofinansowanym projektom. To dobra wiadomość biorąc pod uwagę to, że ostatnio dużo się mówi o rozwijającej się w regionie turystyce i branży metalowej a przy tym też o potrzebie usprawnień w kształceniu zawodowym. - Chcemy odpowiadać na rzeczywiste potrzeby szkół, bo one doskonale śledzą rynek i wiedzą co jest potrzebne w gastronomii, w turystyce. Forma edukacji w szkolnictwie zawodowym zmienia się. Dziś szuka się nowoczesnych rozwiązań. Ważna jest nauka języka, podstaw ekonomii oraz kształcenie umiejętności poruszania się w środkach unijnych, bo uczeń po szkole może zdecydować się na własne przedsiębiorstwo - mówi Piotr Żołądek, członek zarządu województwa.
W tej transzy unijnych funduszy największy projekt o wartości 5 milionów zrealizują Kielce. Miasto wraz z 7 szkołami zawodowymi będzie doskonaliło kompetencje uczniów i nauczycieli oraz doposaży placówki. - Uczniom proponujemy kursy zawodowe, szkolenia zawodowe, staże. Nauczyciele również mają możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych a nawet podjęcia studiów podyplomowych – mówi Jolanta Kamińska, kierownik referatu edukacji w urzędzie miasta.
2 miliony dofinansowania otrzymała Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Instytucja swoim projektem obejmie 230 uczniów z Kielc, Ostrowca, Sandomierza i Końskich. Młodzież będzie się szkoliła w zawodach istotnych dla świętokrzyskiej turystyki. - To projekt innowacyjny, nawet na skalę kraju. Będziemy organizować płatne praktyki u hotelarzy czy w biurach podróży. Zatem trochę wyprowadzamy uczniów ze szkół do nauki praktycznej u przedsiębiorców – mówi Jacek Kowalczyk, prezes ROTu.
Na razie urzędnicy podpisali 10 umów w sprawie dofinansowania. Kolejne 3 jeszcze czekają na parafowanie.