REGION
„100 100-latków na 100-lecie". Muzeum Wsi Kieleckiej włącza się do projektu
Muzeum Wsi Kieleckiej przyłączyło się do projektu „100 100-latków na 100-lecie", który jest realizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia. Zadaniem pracowników Muzeum będzie przeprowadzenie i nagranie wywiadów biograficznych ze świadkami historii, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu ostatniego 100-lecia historii Polski.
W ramach projektu Muzeum Wsi Kieleckiej przygotuje w formie audio oraz video cztery wywiady z osobami urodzonymi w czasach bliskich odzyskaniu niepodległości, czyli w 1923 roku i wcześniej. Opracowany materiał, Muzeum przekaże do Ośrodka „Pamięć i Przyszłość". Tam zostanie zarchiwizowany i będzie udostępniany w celach naukowych i popularyzatorskich. Efektem projektu będą także wystawa i wydawnictwo.
- Serdecznie zapraszamy osoby, które chciałyby opowiedzieć o osobistych przeżyciach związanych z pierwszymi latami odzyskania niepodległości przez Polskę, dorastaniu w II RP, przeżyciach z czasu II wojny światowej i lat powojennych do kontaktu z Muzeum Wsi Kieleckiej - mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Projekt „100 100-latków na 100-lecie" rozpoczął się w 2018 roku i potrwa dwa lata. W ramach przedsięwzięcia w całym kraju powstanie sto relacji, które będą stanowić źródła historyczne służące do stworzenia wystawy towarzyszącej uroczystościom upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Organizatorzy informują, że od stycznia do lipca 2018 r. udało się nagrać blisko 40 relacji osób, które urodziły się w roku 1923 lub wcześniej. W ramach projektu powstanie także publikacja popularnonaukowa, ukazująca ostatnie 100 lat historii Polski z perspektywy tych, którzy je przeżyli, oraz naukowe opracowanie wyników projektu w ramach „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”, wydawanego przez ośrodek.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2021.