Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Świadkowie pustego grobu Chrystusa

czwartek, 17 kwietnia 2014 15:08 / Autor: Katarzyna Bernat
Świadkowie pustego grobu Chrystusa
Świadkowie pustego grobu Chrystusa
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z Karolem Szlenkierem, zwierzchnikiem w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

- Kim są i czym zajmują się Bożogrobcy?

- Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwany potocznie Bożogrobcami, to zakon papieski, ale będący stowarzyszeniem osób świeckich i duchownych. Nasza praca skupiona jest na modlitwie oraz pomocy charytatywnej niesionej chrześcijanom z Ziemi Świętej. Odwołuje się do tradycji średniowiecznego rycerstwa, wywodzącej się jeszcze z czasów wypraw krzyżowych. Organizujemy także pielgrzymki do Ziemi Świętej i zachęcamy do materialnego wsparcia Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie. Członkowie Zakonu czują szczególną więź z miejscami świętymi, które są utrzymywane między innymi dzięki ich pracy społecznej. Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami pustego Grobu Chrystusa.

- Na początku czerwca odbędzie się Inwestytura, czyli ważna uroczystość dla Zakonu.

- Rzeczywiście; jest to najważniejsze wydarzenie dla zakonu, które wiąże się z przyjęciem nowych kandydatów. W tym roku będziemy sprawowali Inwestyturę na zaproszenie i pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Kazimierza Ryczana, który był pierwszym duchownym tej rangi, włączonym do Rycerstwa Stróżów Grobu Bożego.

- Siedzibą polskiego Zwierzchnictwa Bożogrobców jest Miechów, leżący w diecezji kieleckiej.

- W 1163 roku tam właśnie powstała pierwsza w Europie fundacja Bożogrobców. W zeszłym roku obchodziliśmy 850. rocznicę przybycia Bożogrobców do Polski. Jubileuszowe obchody zakończymy we wrześniu uroczystościami podczas Miechowskich Dni Jerozolimy. Jak więc widać, kontynuujemy naszą pracę w oparciu o solidny fundament historyczny.

- Kto może być przyjęty do Zakonu?

- Duchowni oraz mężczyźni i kobiety reprezentujący wszystkie stany. W szeregach Zakonu mogą znaleźć się wyłącznie katolicy cieszący się nieposzlakowaną opinią, gorącą wiarą, osiągnięciami w pracy społecznej oraz wspólnotowej Kościoła. Procedura przyjęcia obwarowana jest specjalnymi przepisami.

- Jaka jest nowożytna historia Zakonu w Polsce i na świecie?

- W połowie XIX wieku papież reaktywował zakon, który był wówczas rozproszony po świecie. Owszem, żyli w Europie kawalerowie, będący kontynuatorami tradycji średniowiecznego rycerstwa, ale nie byli ukonstytuowani. Dopiero od połowy XIX wieku, staraniem Stolicy Apostolskiej, powstał odnowiony i zrekonstruowany Zakon Rycerski ludzi świeckich, zorganizowany w kilkudziesięciu narodowych zwierzchnictwach. W 1995 roku, dzięki staraniom Prymasa Polski, Księdza Kardynała Józefa Glempa, również w Polsce zostało ukonstytuowane zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH).

- Rycerze Zakonu są kustoszami pustego grobu Jezusa.

- Symbolika Wielkiego Tygodnia stanowi duchową spuściznę naszych poprzedników, kanoników i stróżów Bożego Grobu. Oni swą wielowiekową pracą duszpasterską utworzyli zwyczaj uroczystego obchodzenia liturgii Triduum Paschalnego oraz budowania w świątyniach grobów Pańskich. Kawalerowie i Damy OESSH włączają się modlitwą i obecnością w przeżywanie najświętszych tajemnic Męki i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela.

- Dziękuję za rozmowę. 

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO