PUBLICYSTYKA
Zdrowo żyć
Nie od dziś wiadomo, że dieta ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by przestrzegać podstawowych zasad prawidłowego odżywiania. Tylko tak możemy uchronić się przed wieloma problemami.
Odpowiednia dieta jest ważna w każdym wieku. – Racjonalny, mądry i przemyślany sposób odżywiania ma wpływ na wiele rzeczy. Dzięki niemu mamy doskonałe samopoczucie, wydajniej pracujemy i nie narzekamy na brak energii do życia. Zarówno dzieci, jak i dorośli lepiej przyswajają wiedzę i nie mają problemów z koncentracją – wymienia Edyta Dulnik, dietetyk i właściciel Gabinetu Konsultacji Dietetycznych „Kaloria” w Kielcach.
Nieprawidłowe odżywianie skutkuje wieloma chorobami, głównie cywilizacyjnymi, m.in. insulinoopornością, cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem. Niewłaściwa dieta może spowodować także udar, zawał serca oraz osteoporozę. – Z przerażeniem obserwujemy, że chorobą cywilizacyjną stała się otyłość. Ortopedzi, kardiolodzy, interniści i wielu innych specjalistów przekonują, aby zacząć od redukcji zbędnych kilogramów, bo to właśnie nadwaga przyczynia się do wielu dolegliwości – uzupełnia specjalistka. Jak więc powinna wyglądać nasza dieta?
Pięć posiłków dziennie...
Dietetyk przypomina, że nasz organizm potrzebuje wielu składników, a redukcja zbędnych kilogramów nie powinna polegać na głodzeniu się. – Powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie, najlepiej co trzy godziny, z dużym naciskiem na śniadanie. Gwarantuje to utrzymanie poziomu glukozy na stabilnym poziomie. Jeśli przerwy między posiłkami są dłuższe i wynoszą około 4–5 godzin, organizm, mimo właściwej diety, przejdzie na tryb oszczędny, czyli spowolni się metabolicznie i zacznie odkładać zapas energetyczny w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego warto jeść częściej, ale w mniejszych ilościach – zachęca Edyta Dulnik.
Bardzo ważne są regularność i stałość. Warto pamiętać również, że pierwszy posiłek powinien być spożyty od pół do półtorej godziny po przebudzeniu. Ostatni natomiast od dwóch i pół do trzech godzin przed snem.
Ilość i jakość mają znaczenie
Aby nie ważyć za dużo, należy też zwracać uwagę na to, jak wiele i co jemy. – Warunkiem utrzymania stałej masy ciała jest zrównoważony bilans energetyczny. Chodzi o to, aby produkty, które spożywamy w ciągu dnia, pokrywały nasze zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze, a ich wartość energetyczna równoważyła całodobowy wydatek energetyczny. Innymi słowy: ilość energii, którą dostarczamy organizmowi w pożywieniu, powinna być równa ilości wydatkowanej. Każdy ma więc swoje indywidualne potrzeby – tłumaczy specjalistka.
Z czego powinna składać się nasza dieta? – Nie powinno w niej zabraknąć produktów wartościowych, naturalnych, czyli tych z przedrostkiem „bio”, które są certyfikowane i sprawdzane. Sześćdziesiąt procent diety stanowią węglowodany, to one są źródłem energii. Znajdziemy je w kaszach i naturalnych płatkach śniadaniowych: owsianych, jaglanych, żytnich oraz orkiszowych z siemieniem lnianym. Musimy jeść również pełnowartościowe białko zawarte w jajkach od kur z wolnego wybiegu, białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, przetwory mleczne fermentowane, warzywa i owoce, orzechy, migdały, ryby, siemię lniane – wymienia dietetyk.
Oczywiście do racjonalnego żywienia należy się odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że na zrzucenie zbędnych kilogramów potrzeba czasu. Oprócz prawidłowej diety wskazana jest także regularna aktywność fizyczna. Więcej na ten temat już w najbliższym numerze Tygodnika eM Kielce.
Iwona Gajewska-Wrona