Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Za nami 12 ciekawych miesięcy

piątek, 02 stycznia 2015 12:48 / Autor:
Za nami 12 ciekawych miesięcy
Za nami 12 ciekawych miesięcy

Minęło kolejnych 365 dni. Nie brakowało w nich radosnych i smutnych chwil. Przypomnijmy niektóre wydarzenia minionego roku, zarówno te ważne, jak i mniej ważne.

Styczeń

Na początku roku zaciekle atakuje zima. Marznący deszcz oraz oblodzenia powodują paraliż na kolei i pozbawiają prądu około 30 tysięcy mieszkańców w rejonie Skarżyska i Starachowic. Pod koniec miesiąca pochodzący z Kielc Włodzimierz Pawlik, pianista i kompozytor jazzowy, otrzymuje prestiżową nagrodę GRAMMY, czyli muzycznego Oskara.

Luty

Ksiądz biskup Kazimierz Ryczan kończy 75 lat i składa rezygnację z pełnionego urzędu, do czego jest zobowiązany przez prawo kanoniczne. Swą posługę pełni do momentu powołania nowego biskupa kieleckiego. Kielczanie są poruszeni wiadomościami z Ukrainy, gdy na kijowskim Majdanie dochodzi do brutalnego ataku na pokojowo manifestujących ludzi. Są zabici i ranni. Świętokrzyska „Solidarność” i Caritas diecezji kieleckiej apelują o pomoc dla poszkodowanych.

Marzec

Rosja zajmuje Krym, a później kolejne regiony na wschodzie Ukrainy. Kielczanie wysyłają pomoc charytatywną dla Ukraińców, dzielnie walczących o swą niepodległość. Ma miejsce premiera książki „Małgorzata idzie na wojnę”, którą wspólnie napisali prezydent Kielc Wojciech Lubawski i nasz redakcyjny kolega Tomasz Natkaniec. Powieść opowiada o przygodach dzielnej Małgorzaty Szczerbińskiej, podążającej z Krakowa do Kielc śladami swego ukochanego. Biuro Wystaw Artystycznych przenosi się do nowej siedziby przy ul. Kapitulnej.

Kwiecień

Trzęsienie ziemi w kieleckim klubie piłkarskim Korona. Jego prezes Tomasz Chojnowski zostaje odwołany. Powodem są nieprawidłowości finansowe w prowadzeniu klubu. Sprawa trafia do prokuratury. Ksiądz biskup Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, zostaje ordynariuszem siedleckim. W drugiej połowie miesiąca przeżywamy ważne wydarzenia religijne – święta Wielkanocne oraz kanonizację Jana Pawła II.

Maj

Od początku miesiąca zaczyna nadawać nowe Radio eM Kielce, które zastępuje Radio Plus. Wzbudza ono zainteresowanie słuchaczy, zdobywa ich sympatię. Nasz tygodnik również zmienia nazwę z „Kielce Plus” na „eM Kielce.pl”. Młodzi ludzie piszą egzamin maturalny. W Kielcach uroczyście zostaje konsekrowany pierwszy w Polsce kościół akademicki pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Vive Targi Kielce po raz jedenasty w historii sięgają po mistrzostwo Polski. Z kolei Korona, walcząca o utrzymanie w ekstraklasie, zajmuje 13. miejsce w ligowej tabeli.

Czerwiec

Mija 25 lat od pierwszych po II wojnie, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Trwa walka o uratowanie Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych przed bankructwem i likwidacją blisko pięciuset miejsc pracy. Firma zostaje doprowadzona do stanu upadłości po prywatyzacji, przeprowadzonej kilkanaście miesięcy wcześniej. Kończy się pierwszy etap budowy hospicjum stacjonarnego w Kielcach. Trenerem Korony Kielce zostaje Ryszard Tarasiewicz.

Lipiec

Lato i wakacje. Na balkonie Radia eM startuje letnie studio. W mieście już po raz 41 odbywa się Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, czyli popularny „Wiatraczek”. Pod koniec miesiąca rusza "Europeada", czyli Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej, który jest znakomitą okazją do promocji Kielc.

Sierpień

Ten miesiąc mija pod znakiem pamięci o historycznych wydarzeniach. Najpierw – 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, a kilkanaście dni później setna rocznica wkroczenia do Kielc kadrówki. Z tej okazji na Placu Wolności odsłonięty zostaje pomnik Józefa Piłsudskiego. Na Jasną Górę, jak co roku, podążają liczne rzesze pątników.

Wrzesień

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. W Targach Kielce odbywa się prestiżowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Rozwija się Kielecki Park Technologiczny, w którym przybywa firm, oraz rozbudowywana jest infrastruktura wokół siedziby KPT przy ul. Olszewskiego.

Październik

Papież Franciszek ogłasza nominację na nowego biskupa kieleckiego. Zostaje nim ksiądz Jan Piotrowski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Rusza kampania wyborcza do wyborów samorządowych. Kandydaci prześcigają się w pomysłach na przekonanie do siebie wyborców. Kończy się remont placu i skrzyżowania przed Wojewódzkim Domem Kultury.

Listopad

Miesiąc rozpoczyna się refleksją nad przemijaniem i pamięcią o zmarłych. 16 listopada odbywają się wybory samorządowe. W Kielcach już w pierwszej turze wygrywa Wojciech Lubawski, który będzie rządził miastem czwartą kadencję. Niewiarygodne rzeczy dzieją się przy wyborach do sejmików. Mimo iż badania exit poll dawały pierwszeństwo PiS, po tygodniu dowiadujemy się, że wygrał PSL, który w województwie świętokrzyskim może rządzić samodzielnie. Pod koniec miesiąca ma miejsce uroczysty ingres księdza biskupa Jana Piotrowskiego do kieleckiej katedry.

Grudzień

Pierwszego grudnia nowy biskup ordynariusz odwiedza Radio eM Kielce i udziela nam pierwszego wywiadu. W Radzie Miasta Kielc powstaje koalicja PO-PSL-SLD, wymierzona przeciwko prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu. Nową przewodniczącą Rady Miasta Kielc zostaje Joanna Winiarska z PO. W sejmiku bez zmian. Rządzi PSL na czele z marszałkiem Adamem Jarubasem. Rok, jak zawsze, kończąświęta Bożego Narodzenia, które wnoszą ciepło i miłość w relacje międzyludzkie.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO