PUBLICYSTYKA
Wszystko dla mam
– W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka pomimo pandemii działa szkoła rodzenia, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak wyglądają zajęcia?
– Prowadzimy je w formie online, wymuszonej przez sytuację epidemiczną. Plusem przeniesienia zajęć do internetu jest to, że może wziąć w nich udział więcej osób, ponieważ nie ma ograniczeń lokalowych. Zajęcia podzielone są na trzy etapy. Pierwszy dotyczy okresu przedporodowego; w jego trakcie przyszłe mamy dowiadują się, które symptomy odczuwane w okresie przedporodowym są zupełnie normalne, a które są niepokojące i w jakich przypadkach pacjentka musi zgłosić się do lekarza. W pierwszym etapie przyszli rodzice mają również zajęcia z psychologiem klinicznym, który opowiada jak radzić sobie z ciążą w okresie pandemii, ale też z dietetykiem prowadzącym wykłady na temat prawidłowego odżywiania w tym szczególnym czasie. Drugi blok wykładów związany jest z samym porodem. Wcześniej, gdy zajęcia były prowadzone w szpitalu, pacjentki mogły zaznajomić się z salą porodową czy salą do cięć cesarskich, a także ze wszystkimi dostępnymi metodami łagodzenia bólu porodowego. Część trzecia dotyczy opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, pielęgnacji oraz niezwykle ważnego elementu jakim jest pierwsza pomoc. W pierwszej edycji szkoły rodzenia online wzięło udział ponad 60 par, czyli około dwa razy więcej niż gdy zajęcia prowadzone były stacjonarnie. Wiele przyszłych rodziców chciało dołączyć w trakcie wykładów, uspokajamy, że w planach jest kolejna edycja.
– Tematyka zajęć jest bardzo szeroka, jednak sami rodzice, również mogą sugerować jakie zagadnienia ich interesują?
– Tak. Chcieliśmy, aby szkoła była interaktywna, czyli żeby w trakcie wykładów przyszli rodzice mogli zadawać pytania, ale też w razie potrzeby zmieniać zakres treści wykładów. To rodzice najlepiej wiedzą, co ich interesuje i z czym mają problemy. Mogą oni wysłuchać wykładów oraz zadawać pytania specjalistom z wielu dziecin: logopedzie, położnej, stomatologowi, fizjoterapeucie, ginekologowi czy anestezjologowi.
– Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka cały czas się rozwija, planowanych jest kilka inwestycji. Czego one dotyczą?
– W lecznicy rozbudowany zostanie m.in. blok porodowo-operacyjny, powstanie nowy oddział patologii ciąży i przebudowany będzie odcinek, gdzie leczone są wcześniaki. Szpital zyska również lądowisko oraz trzykondygnacyjny budynek w centrum placu szpitalnego.
Planujemy zmianę lokalizacji niektórych oddziałów, ale też stworzenie nowych - w tym patologii ciąży. Ponadto powstanie pracownia rezonansu magnetycznego. Chcemy także, aby w centrum placu szpitalnego powstał co najmniej trzykondygnacyjny budynek, prawdopodobnie z lądowiskiem na dachu. Jest już decyzja, że może on powstać w tym miejscu, natomiast w obecnej chwili rozważamy projekty koncepcyjne. Nowy gmach znajdowałby się pomiędzy budynkiem numer 3, a budynkiem bloku operacyjnego, co również w sposób logiczny połączyłoby i usprawniło komunikację wewnętrzną w szpitalu. Nie da się przeprowadzić nadbudowy na obecnej bazie z tego powodu, że są to bardzo stare obiekty i podlegają opiece konserwatora zabytków.
- Dziękuję za rozmowę.