Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Kwesta przy cmentarzach

wtorek, 29 października 2013 11:16 / Autor:
Kwesta przy cmentarzach
Kwesta przy cmentarzach

Od dwudziestu lat prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. W tym roku będzie ona prowadzona przez cztery dni od 31 października do 3 listopada.

          Od początku prowadzenia zbiórek dzięki ofiarności kielczan zebrano ponad 640 tys. zł. Środki te były wspomagane dotacjami Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta i darowiznami osób prawnych i fizycznych (ponad 420 tys. złotych). – Dzięki temu zabezpieczono i wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie na ponad 300 zabytkowych pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia (marmur, granit, wapień lekki, piaskowiec) i żeliwa – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które organizuje na ten cel publiczne zbiórki.

         Na przykład w 2009 roku odnowiono 12 pomników, m.in. grobowiec Rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienny grobowiec Rodziny Zeitheimów, grobowiec Rodziny Huetów z rzeźbą Chrystusa, gróbu płk. Trzcińskiego oraz pomnik ojca Kolumbina Tomaszewskiego, ostatniego bernardyna z Karczówki.

Rok później konserwacji poddano 17 obiektów, w tym żeliwne nagrobki Rodziny Pączkowskich i Tybakowskich, kamienną rzeźbę Czaplickiego, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie Rodziny Krzyszkiewiczów, grób z rzeźbą Radziejowskiego, czy pomnik Józefa Wokulskiego.

W 2011 roku konserwacji poddano 18 obiektów, w tym żeliwne nagrobki: Śliwińskiego, Rylskiego, Czarneckiego, kamienne nagrobki Solskiej, Bogackiego i Weberów. Natomiast w 2012 roku prace konserwatorskie dotyczyły ponad 25 obiektów, w tym żeliwnych nagrobków Stróżeckiego, Siekluckiego, Olgi Gołębiewskiej, a także kamienne Siedleckiej i Krenn. W większości pochodzą one z XIX i początków XX wieku.

W bieżącym roku konserwacji poddano ponad 20 pomników, w tym groby powstańców oraz pomniki z upadłymi krzyżami. – Na Cmentarzu Starym odrestaurowaliśmy także nagrobek, o którym dowiedzieliśmy się od starszej osoby, że jest to kurhan żołnierzy napoleońskich. Jeśli udałoby się nam to potwierdzić, to byłaby to najstarsza mogiła na tej nekropolii pochodząca z 1809 roku – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

     Coroczną kwestę społecznie przygotowują członkowie Stowarzyszenia, razem z setkami wolontariuszy, którzy zbierają datki do przygotowanych puszek. W ostatnich latach w kwestach uczestniczy ok.250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – Dla nas to bardzo cenna i niezbędna pomoc, umożliwiająca przeprowadzenie zbiórek. Na przestrzeni 20 lat kwestowało ok. 5 tys. osób – podkreśla Stanisław Szrek i dodaje: - W tym roku będziemy kwestowali cztery dni, dlatego potrzeba nam wielu wolontariuszy, którzy przez półtorej godziny staną z puszkami w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy. Tegoroczna zbiórka będzie prowadzona na cmentarzu: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym, Prawosławnym, Piaskach, Białogonie i Cedzynie.

         Cmentarze świadczą o historii miasta i ludziach, którzy tutaj żyli. – Dlatego musimy dbać o nasze dziedzictwo narodowe, jakim jest „miasto zmarłych”. Zachęcam więc do wsparcia kwesty, abyśmy mogli kontynuować prace i przywracać pamięć o ludziach, którzy tworzyli historię Kielc – dodaje Stanisław Szrek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO