PUBLICYSTYKA
Wiktoria Wiedeńska - mija 341. rocznica
Dziś (12 września) przypada 341. rocznica zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem. W Kościele katolickim czcimy Najświętsze Imię Maryi. Święto wprowadzone na pamiątkę wspomnianej Wiktorii Wiedeńskiej.
Sława Polaków rozeszła się po chrześcijańskim świecie za panowania Jana III Sobieskiego. W 1683 roku potężna armia turecka podeszła pod Wiedeń i zagroziła Europie. Papież Innocenty XI i cesarz Leopold I zwrócił się do króla Polski o pospieszenie z odsieczą. Sobieski podążył pod Wiedeń z ponad 20-tysięczną armią. Do decydującej bitwy doszło 12 września pod murami oblężonego miasta. Dzięki genialnemu dowodzeniu Sobieskiego i szarży polskiej husarii w decydującym momencie armia turecka została rozgromiona. Turcja już nigdy potem nie zagroziła Europie. Sami Turcy nazywali naszego króla „Lwem Lechistanu”.
Opisując zwycięstwo Jan III Sobieski sparafrazował Juliusza Cezara: Veni, vidi, Deus vincit (Przybyłem, Zobaczyłem, Bóg zwyciężył). Chrześcijaństwo w Europie zostało obronione przed islamem. Papież Innocenty XI nazwał Polskę przedmurzem chrześcijaństwa. Dziś w Muzeum Watykańskim w sali, przez którą przechodzą wszyscy zwiedzający, wisi obraz upamiętniający Bitwę pod Wiedniem i zwycięskiego króla Polski - Jana III Sobieskiego. Na nim powiewają biało- czerwone proporce.
W Kościele katolickim 12 września czcimy Najświętsze Imię Maryi. Święto obchodzone od XVII wieku na pamiątkę odniesionego w tym dniu w 1683 roku zwycięstwa przez polskiego króla Jana III Sobieskiego nad Turkami. Wprowadził je papież Innocenty XI. W Polsce wspominamy dziś także Najświętszą Maryję Pannę Piekarską.