Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Wierni do końca

piątek, 15 maja 2015 06:01 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Wierni do końca
Wierni do końca
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W Ewangelii św. Jana Jezus mówi: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J. 15.13). Takie najwyższe świadectwo dawali męczennicy, którzy poświęcali swe życie dla Chrystusa.

Słowo męczennik, po łacinie martyr, znaczy świadek. Możemy powiedzieć, że pierwszymi męczennikami byli mali chłopcy zamordowani na rozkaz króla Heroda, który od mędrców ze Wschodu dowiedział się o narodzinach nowego Władcy. Pierwsze prześladowania chrześcijan miały miejsce już w środowisku żydowskim. Z Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że za głoszenie Zmartwychwstałego ukamienowany został święty Szczepan. Natomiast z historii wiemy o okrutnych prześladowaniach za czasów cesarzy rzymskich Nerona, Domicjana i Dioklecjana.

- Nawet kiedy prześladowania ustawały, wielu chciało oddać swe życie dla Chrystusa. Osiedlali się więc na pustyni, poświęcali ascezie oraz różnym wyrzeczeniom. W ten sposób pokazywali, że rezygnują z dobrobytu i światowego życia, aby móc osiągnąć dobro trwałe, jakim jest życie wieczne – mówi ks. dr Adam Wilczyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

W pierwszych wiekach Kościoła żyły niezliczone rzesze ludzi, którzy swym życiem udowadniali, że są blisko Jezusa. Na przykład święty biskup Cyprian - zginął w starożytnej Kartaginie i dał świadectwo, że do końca był pasterzem dla swego ludu i wiernym uczniem Chrystusa.

Takich świadków nie brak również w historii Polski. Najbardziej znanym męczennikiem okresu średniowiecza jest biskup krakowski św. Stanisław, który w obronie wiary i ludzi wystąpił przeciwko władzy króla i za to poniósł śmierć męczeńską.

Licznych świadków mamy w XX wieku. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze 108 męczenników II wojny światowej. Są wśród nich duchowni i świeccy. Jednym z nich jest bł. ks. Józef Pawłowski, proboszcz kieleckiej katedry i profesor Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas wojny pomagał więźniom. Odprawiając w więzieniu msze święte, z narażeniem życia przenosił żywność, lekarstwa i wiadomości od rodzin. Ktoś doniósł na niego na gestapo. Księdza aresztowano i osadzono w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie został zamordowany.

Polakom znana jest też historia ojca Maksymiliana Marii Kolbe, który w obozie koncentracyjnym w Auschwitz oddał życie za współwięźnia. W miejscu, w którym deptana była ludzka godność, duchowny dał świadectwo najwyższego poświęcenia dla drugiego człowieka.

Męczennikiem był również bł. ks. Jerzy Popiełuszko. - Oddał życie za prawdę, której był do końca wierny. Mówiąc prawdę, przeciwstawiał się komunizmowi – przypomina ks. Wilczyński.

Dziś również nie brak męczenników oddających swe życie za Chrystusa, choćby w Iraku, Libii, Syrii, Indiach, Nigerii. – Oni uczą nas poważnego traktowania wiary – mówi ks. Adam. – Bo wiara stawia wymagania. Człowiek wciąż musi walczyć z tym, co próbuje odciągnąć go od Pana Boga i zepchnąć z drogi ku wieczności. W świecie, w którym żyjemy, istnieją różnego rodzaju siły, próbujące zaciemnić rzeczywistość nadprzyrodzoną i tworzyć raj na ziemi. Chrześcijanin pokazuje, że jego wieczna Ojczyzna jest w Niebie i do niej dąży, a wszystko tutaj, na ziemi, to jedynie środek do osiągnięcia celu. Męczennicy w trudnych sytuacjach zaświadczyli, że nawet śmierć nie jest im straszna, a życie doczesne jest tylko przejściowe, bo to, co najważniejsze, ma wymiar wieczny – kończy ks. Adam Wilczyński.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO